Video nákupní rádce
Umístění
Dřezová baterie
Pokud častěji umýváte nádobí v ruce, oceníte integrovanou sprchovací hadici a ohýbací hlavici
Velkou nabídku designů najdete u stojánkových typů
Pokud vám však na lince už příliš místa nezbývá, sáhněte po nástěnné baterii
Umyvadlová baterie
Nejčastěji se vyrábějí ve stojánkovém provedení
To se instaluje buď přímo do otvoru umyvadla, nebo do desky pod ním
Další možností je opět nástěnné umístění
Baterie se tak montuje přímo na vodovodní trubky ve zdi
Tehdy si nezapomeňte přeměřit rozteč
Sprchová baterie
Promyslete si, zda vám stačí klasická ruční, nebo hledáte celý nástěnný set s hlavovou sprchou
Zajímavým řešením sprchové baterie je i možnost termostatického ovládání
V tom případě si trvale nastavíte maximální teplotu
Vanová baterie
Obvykle stojánkové nebo nástěnné baterie mívají zabudovaný výtok pro sprchovou hadici a proud vody
Pokud jste se ale zamilovali do volně stojících van, sáhněte po podlahové baterii
Spolu s vanou budou tvořit dominantu místnosti
Pro takovou instalaci však musíte vést rozvody podlahou
Bidetová baterie
Pořídíte většinou ve stojánkovém provedení
Také tento typ baterie nabízí integrovanou sprchu pro ještě větší pohodlí a komfortní používání
Typ montáže
Stojánkové
Největší výběr dekorů najdete pravděpodobně v této kategorii. Jde o klasické řešení, kdy baterii montujete přímo na linku, dřez nebo umyvadlo. I když se jedná o populární a poměrně jednoduché provedení, oproti ostatním typům se vám může hůře udržovat v čistotě.
Nástěnné
Pro nástěnné provedení se rozhodnete ve chvíli, kdy máte pocit, že by vám stojanová baterie na lince nebo u umyvadla překážela. S montáží do stěny pro vás však vyvstává úkol přeměřit rozteč. Nástěnné typy pak můžete umístit jak do koupelny, tak kuchyně.
Podomítkové
Vyžíváte se v čistých liniích a designu? Pak vás jistě osloví podomítkové řešení, ve kterém se ztratí větší část baterie. Takto vzhledné provedení nebude rušit celkový styl koupelny. Počítejte však se složitějším případným servisem a také vyšší pořizovací cenou.
Volně stojící
Méně obvyklé volně stojící baterie elegantně doplní vaši vanu. Počítejte však s tím, že pro takové umístění je třeba vést rozvody podlahou.
Typ umístění | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
snadná údržba i výměna | potřeba znát rozteč | |
designově čisté, šetří místo | náročnější servis, vyšší cena | |
největší výběr designů, příznivá cena | obtížnější údržba | |
elegantní celek s volně stojící vanou | nutnost vést rozvody podlahou |
Způsob ovládání
Spolu s plánovaným umístěním a instalací promyslete také způsob ovládání. Při jeho výběru zohledňujte i to, zda sdílíte domácnost s dětmi nebo lidmi s omezenou pohyblivostí, např. se seniory.
Pákové – nejjednodušší varianta, která se vám bude dobře ovládat, snadno nastavíte požadovanou teplotu.
Kohoutkové – dnes je tento typ oblíbený pro svůj neotřelý design, který se objevuje v retro provedeních z mosazi, k dostání jsou i klasické chromované modely. V porovnání s pákovými bateriemi však chvíli trvá, než docílíte požadované teploty.
Termostatické – tyto baterie nastavíte na požadovanou teplotu. Tu potom udržují po celou dobu průtoku, navíc dokážou zareagovat na změnu tlaku v potrubí. Pro vás to kromě většího pohodlí znamená i značnou úsporu vody.
Bezdotykové – takové řešení nejčastěji najdete na veřejných toaletách. Baterie je vybavena pohybovým senzorem, který po přiložení rukou spustí proud vody.
Funkce a doplňková výbava
Integrovaná sprchová hadice: skvělá vychytávka hlavně pro mytí nádobí. Sprchu jednoduše vytáhnete z baterie a omyjete větší hrnce nebo plechy, které by se nevešly do myčky.
Baterie s elektrickým ohřevem: využijete na chatě, v garáži, zahradním domu a všude tam, kde není k dispozici ústřední ohřev.
Jednocestná baterie: jednocestný ventil slouží k výdeji pitné vody.
Trojcestná baterie: jsou vybavené oddělenými vývody pro filtrovanou a neupravenou vodu teplou a studenou.
Senzor pro spuštění vody: integrovaná fotobuňka zaznamená pohyb vaší ruky a automaticky spustí proud vody. Jde o jednoduché a užitečné řešení ve chvíli, kdy máte např. špinavé ruce.
Ohýbací ramena a hlavice: vyu žijete u dřezové baterie se sprchou ve chvíli, kdy potřebujete umýt špatně dosažitelná místa na kraji rozměrnějšího plechu, na dně láhve atd.
Filtrace vody: nejste si jistí kvalitou vody? Filtr vodu pročišťuje a umožňuje její pití bez nutnosti dalších procesů.
Prvky k ovládání zátky odpadu: pokud nechcete manipulovat s odpadní zátkou, vyberte si takovou baterii, která je vybavená páčkou nebo táhlem.
Parametry
Velikost a rozteč
Podle toho, jaký typ baterie jste zvolili, pokračujte dále s výběrem vhodné velikosti. Vše se v první řadě odvíjí od umístění vodovodního potrubí a rozměru umyvadla/vany/dřezu. U stojánkové baterie berte v potaz její velikost, především pak výšku v závislosti na umístění skříněk, zrcadla a jiné výbavy.
Během instalace nástěnné baterie musíte znát rozteč, tedy vzdálenost mezi středem přívodu teplé a studené vody. Standardní rozteč je 15 cm, setkat se můžete i s roztečí 10 cm.
Průtok vody
Závisí na typu vaší baterie
Pro kuchyňské baterie počítejte s maximálním průtokem okolo 10 l/min
V případě koupelnové varianty se čísla pohybují okolo 15 l/min při sprchování a kolem 20 l/min u volného odtoku
Snížení průtoku se zachováním objemu vody docílíte pomocí perlátoru. Díky němu dokážete ušetřit značné náklady za energie.
Na co se dále zaměřit
Materiál
V českých domácnostech se nejčastěji setkáte s chromem. Takový materiál vám dlouho vydrží a zapadne do většiny interiérů. Snadno ho vyčistíte a seženete ve velkém množství dekorů. To samé platí i pro nerezové baterie.
Pokud si zařizujete byt spíše v tradičním či retro stylu, pak vás možná zaujmou mosazné baterie. Ty navodí osobitý styl díky svému bronzovému lesku. Mosaz vyniká dlouhou životností, ale i vyšší cenou. Počítejte také s tím, že zkombinovat další sanitární doplňky k mosazi bude o něco nákladnější.
Nejlevněji vás vyjdou plastové baterie. Ty jsou však náchylnější na poškození, proto se využívají spíše na chalupách a jiných rekreačních objektech.
Kartuše
O kvalitě výrobku ve velké míře rozhoduje kartuše, pomyslné srdce baterie. V ní jsou dvě klapky, které pákou nebo kohoutkem posunujete, a ovlivňujete tak přítok horké a studené vody. Levnější modely mají tyto klapky z plastu, kvalitnější varianty jsou keramické. S nekvalitní kartuší vám může za noc odkapat až několik litrů vody.
Design
Je na vás, jestli zvolíte retro baterii nebo dáte přednost moderní čisté linii. Při výběru se však řiďte celkovým stylem kuchyně či koupelny. Zaměřte se přitom nejen na barevné sladění všech prvků, ale i tvarové.
Např. do kuchyně s převažujícími oblými prvky se vám spíše bude hodit baterie se zaoblenými páčkami či kohoutky. Stejně tak se držte jedné série výrobků (pokud ji firma nabízí). Váš domov pak bude působit příjemně sladěně a harmonicky.
Výbava do koupelny
Rady na závěr
5 tipů na údržbu
Při čištění baterií používejte specializované prostředky a zapomeňte na různé tekuté písky a další abraziva. Při jejich použití byste mohli povrch baterie nenávratně poškrábat.
Chromované a nerezové modely umyjete i za pomoci citronové šťávy, octu nebo běžného přípravku na vodní kámen.
Na čištění leštěné mosazi použijte jemný hadřík, mýdlo, vodu a případně jiný sanitární prostředek. Vyzkoušet můžete i po domácku vyrobenou směs z polohrubé mouky, soli a octu v poměru (1:1:3).
Jakmile zpozorujete tužší ovládání, prosakující vodu a jiné známky opotřebení, vyměňte konkrétní díl (kartuše, klapky, těsnění). Prodloužíte tím životnost celé baterie.
Pokud nejste dostatečně proškoleni a nemáte potřebné vybavení, nepouštějte se do instalace nebo oprav baterie sami. Vždy jde o zásah do vodoinstalace a až příliš mnoho věcí se může pokazit. Raději investujte do odborné montáže.