Napájení
Nejjednodušší VR brýle pro telefony napájení nepotřebují, protože fungují čistě na mechanickém principu. Kvalitnější produkty s vlastními obrazovkami už ale nutné napájet je. K tomu může sloužit buď kabel, nebo vestavěný akumulátor.
Drátové brýle mají výhodu v tom, že nehrozí vybití během používání ani postupné snižování kapacity baterie, s ohledem na pohyb při využívání virtuální reality jsou ale poněkud omezující.
Produkty s akumulátorem tento neduh odstraňují, zejména pro hraní her jde tak rozhodně o lepší volbu. Vždy ověřte, jakou výrobce deklaruje výdrž při používání, u některých levnějších zařízení může jít o poněkud limitující faktor.
Zorné pole
Tento údaj udává horizontální šíři zorného pole, které VR brýle zvládnout zobrazit. Levnější zařízení obvykle nabídnou úhel do 100°, naopak ty dražší vám obvykle nabídnou zorný úhel přes 100°, což v praxi znamená, že se můžete pohodlněji rozhlížet do všech stran. Pokud je zorné pole příliš malé, značně to zhorší pocit z virtuální reality.

Parametry displeje
V případě VR brýlí pro mobilní telefony se s parametry displeje ve specifikacích nesetkáte, jelikož žádným nedisponují – rozhodující je zde obrazovka samotného telefonu. U VR headsetů pro počítače a herní konzole je naopak potřeba dbát hned na několik parametrů, jako jsou: rozlišení, obnovovací frekvence a zobrazovací technologie.
Prvním z nich je rozlišení – minimální hodnotou pro ostrý obraz je alespoň Full HD (1 920 x 1 080 px), nejkvalitnější zobrazení pak v současnosti nabízejí headsety s rozlišením 2 880 x 1 600 px. Dalším faktorem je obnovovací frekvence, o níž platí, že čím je vyšší, tím přirozenější je obraz. Výsledkem je nižší únava očí při používání zařízení. Základem je v dnešní době frekvence 60 Hz, nejkvalitnější VR brýle ale nabídnou i 90 Hz a více. Do třetice berte v potaz zobrazovací technologii. Levnější headsety bývají vybaveny LCD obrazovkami, které mají mdlejší podání barev a jsou náročnější na spotřebu energie. U lepších zařízení se tak setkáte s OLED či AMOLED displeji, jež mají velmi věrohodné barvy, vyšší jas a kontrast a jsou šetrnější k baterii.
Způsob snímání polohy
VR brýle potřebují ke svému fungování zaznamenávat přesnou polohu uživatele v reálném čase. Existují dva základní způsoby, jak toho dosahují a to externími či interními snímači.
Externí snímání využívá dva či více senzorů, které se rozmístí v okolí uživatele a vytvoří jakýsi ohraničený prostor, v němž se dotyčný následně pohybuje. Výhodou této varianty je vysoká přesnost snímání ze všech směrů, nevýhodou naopak nutnost většího volného prostoru a rozmístění dalších zařízení po místnosti.
Interní snímání využívá kamery a senzory umístěné přímo v samotném zařízení. Znamená to tedy výrazně jednodušší instalaci i nižší nároky na prostor, přesnost je ale v porovnání s externím snímáním nižší. Na druhou stranu, s každou novou generací VR zařízení se tento rozdíl zmenšuje, lze tak předpokládat, že v budoucnu budou převládat právě brýle s interním snímáním.
Rozměry
VR brýle bývají dimenzované na průměrnou velikost lidské hlavy, naprostá většina z nich je však umožňuje do různé míry přizpůsobit potřebám uživatele. Zařízení určená pro mobilní telefony obvykle bývají kompaktnější, naopak VR headsety jsou s ohledem na přítomnost obrazovek a dalšího hardwaru robustnější a mají spíše tvar helmy. Zejména pokud pořizujete virtuální realitu s napájecím dockem, uvažujte také o prostoru okolo svého počítače či televizního stolku, jelikož se jedná o poměrně rozměrné přístroje.
Hmotnost
VR brýle pro telefony se hmotností obvykle pohybují mezi 100–200 gramy, je ale potřeba vždy přičíst váhu samotného smartphonu. Robustnější headsety pro konzole a počítače poté začínají zhruba u 400 gramů a mohou vážit i 700 gramů a více. Platí, že čím větší hmotnost, tím méně pohodlné bude dlouhodobější nošení. Těžší brýle by proto vždy měly být vybaveny popruhy, které jejich tíhu po nasazení rovnoměrněji rozloží.
Komfort nošení
U virtuálních brýlí lze očekávat pravidelné používání, a proto je dobré se zaměřit i na komfort nošení. Lepší brýle či headsety umožňují přizpůsobit velikost na míru uživateli a mohou také disponovat polstrováním v částech, kde dochází ke kontaktu s hlavou. Vždy je ale dobré si zařízení na tom, kdo jej bude používat, před koupí odzkoušet.

Obsah balení
U levnějších VR brýlí pro mobilní telefony obvykle naleznete v balení pouze samotné zařízení. Dražší produkty jej nicméně doplňují o různé typy ovladačů, popruhy pro pohodlnější uchycení na hlavu či sluchátka. Sluchátka ovšem mohou být i integrovaná přímo v samotném zařízení.
Cena
Nejlevnější brýle pro virtuální realitu pořídíte již za několik stokorun, bude se ovšem jednat spíše o jednoduché kartonové nástavce na telefon bez jakýchkoli doplňkových funkcí. Kvalitnější brýle ke smartphonům zakoupíte v ceně od 1 000 do 3 000 Kč, mohou již disponovat například dioptrickou korekcí, integrovanými sluchátky nebo ovládacími tlačítky, případně i samostatným ovladačem.
Od 3 000 do 8 000 Kč se pohybují základní headsety určené zejména k herním konzolím. Je u nich potřeba počítat s užším zorným polem a horší kvalitou zobrazení, nicméně již dokážou zprostředkovat poměrně věrný zážitek.
Od 8 do 14 000 Kč se pak pohybují špičkové modely určené k herním konzolím s širokým zorným polem, kvalitním obrazem, více reproduktory a vlastními ovladači včetně možnosti dokoupení dalších.
Na zhruba 14 000 Kč pak startují nejkvalitnější headsety s vysokým rozlišením obrazovek, velkým počtem senzorů a mnoha dalšími možnostmi. Obdobně se cenově pohybují i kvalitní samostatné VR brýle.
