Jak vybrat výrobu nástrahy?

Rybáři to dnes mají snadné, cokoli z velkého výběru nástrah lze zakoupit už hotové a v dokonalém provedení, přesto ale někdy nadejde situace, že by člověk chtěl něco vyloženě podle svého. Ne jenom tak poupravit, přímo vyrobit vlastnoručně. Navíc i ten pocit, když ulovíte rybu na vlastnoručně vyrobenou nástrahu, ten je prostě k nezaplacení. Udělat si boilies nebo pelety podle svého přitom zas takový problém není.

Rybáři to dnes mají snadné, cokoli z velkého výběru nástrah lze zakoupit už hotové a v dokonalém provedení, přesto ale někdy nadejde situace, že by člověk chtěl něco vyloženě podle svého. Ne jenom tak poupravit, přímo vyrobit vlastnoručně. Navíc i ten pocit, když ulovíte rybu na vlastnoručně vyrobenou nástrahu, ten je prostě k nezaplacení. Udělat si boilies nebo pelety podle svého přitom zas takový problém není.

Doba čtení 4 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Z ČEHO JE UDĚLÁME?

Pro výrobu boilies lze použít hotové směsi, čímž nám odpadne spousta práce s mícháním velkoobjemových komponentů, mléčných proteinů, rybí moučky, drcených semínek a ingrediencí, které si ti největší znalci drží často jako dobře střežené tajemství. I hotovou směs můžeme pochopitelně nadopovat, doplnit o aromatické a další přísady, receptů na „zaručeně nejlepší“ boilies najdete snadno spoustu třeba na internetu. 

Asi nemá cenu vymýšlet něco úplně převratného, ale proč nezkusit vlastnoručně vyrobené boilies s nějakou nezvyklou příchutí, nebo si jen vyrobit nástrahy podle receptu, který nám pod přísahou svěřil kamarád, jinak velmi úspěšný rybář? Pokud základ směsi nechcete míchat, vyberte si nějakou neutrální nebo takovou, se kterou máte dobré zkušenosti, potom ji můžete podle svého poupravit a vylepšit a hurá do tvarování kuliček! Rozmyslete si, zda koupíte již hotovou směs, se kterou již byste neměli žádné velké experimenty provádět, nebo se rozhodnete pro základní směs, u níž se při finalizaci můžete vesele pohybovat na hranici mezi alchymií a kuchařským uměním. Výběr je rozmanitý, stejně jako velikost jednotlivých balení.

KDEPAK TVAROVAT V RUCE

to byste si dali, u boilies je při intenzívnějším zakrmování poměrně velká spotřeba kuliček a tak samozřejmě k tomuto účelu rybářští koumáci vymysleli spoustu šikovných pomůcek, které práci výrazně urychlí, usnadní a zefektivní. Asi nejoblíbenější a osvědčenou pomůckou jsou takzvané rollbally, desky s profilovaným povrchem, které nám během několika pohybů umožní vyrobit poměrně velké množství kuliček najednou. 

Rollball je nejčastěji kovový, má půlkulaté drážky a nelepivý povrch, stejně ho však před tvorbou boilies lehce pomocí hadříku nebo štětečku potřete olejem nebo speciální emulzí, aby se kuličky nelepily. Podle hloubky půlkulatých profilů si vyberete takový, aby boilies měly požadovaný průměr, rollbally se vyrábějí nejčastěji pro tvorbu nástrah o průměru od 8 mm až po třícentimetrové koule. Je dobře mít rollballů několik, protože ne pokaždé budou ryby mít zájem o jednu velikost, práce s nimi je snadná a rollball se především kaprařům rozhodně vyplatí i z ekonomického hlediska.

DESKA NEBO PISTOLE?

Samozřejmě pořádně a důkladně prohníst a promíchat, otázkou spíš ale je, jak z té hmoty následně vytvořit válečky v délce, odpovídající šířce rollballu. Možností je několik, tou asi nejjednodušší je vyválení těsta do požadovaného tvaru pomocí rolovací desky. Ta zpravidla umožňuje vytvořit válečky o dvou průměrech, které se o několik milimetrů odlišují, to je dáno odlišně vysokými bočnicemi na stranách, pouhým otočením změníme požadovaný průměr válečku. 

Bochánek těsta umístíte na pracovní plochu a pomocí rolovací desky velmi snadno během chvilky vytvoříte dlouhé válečky, které už budou vhodné k použití v rollballu. Pracovní desku je vhodné pokrýt silnějším igelitem, dobře poslouží k tomuto účelu i plastový ubrus nebo jiná hladká, nelepivá fólie. Vytvarujeme si potřebný počet válečků a neprodleně se dáme do výroby boilies, než stačí oschnout a tuhnout.

Velmi praktickou pomůckou pro výrobu válečků z pořádně zpracovaného těsta na boilies je speciální vytlačovací pistole, která vybavena koncovkou o volitelném průměr, proto vytlačený váleček bude mít požadovanou sílu. Délku uděláme zcela přesnou, protože můžeme vytlačovat těsto rovnou na rollball. Pro tvorbu je třeba namíchat těsto ve správné konzistenci, ani příliš tuhé, ani přehnaně řídké.

Většina pistolí funguje na podobném principu, jako jsou ty pro vytlačování lepidel a spárovacích hmot. Velikost pistole je dána tím, kolik budeme boilies vyrábět, když vás začnou bolet ruce, udělejte si klidně přestávku. Výroba boilies by se v žádném případě neměla stát dřinou nebo nádeničinou, myšlenka na lahodné kuličky, kterým žádný kapr jistě neodolá, vám dodá další energii. Vyrábějí se i pistole dvouruční s vekým zásobníkem, občas se setkáte i s nabídkou pistole, využívající k ulehčení práce stlačený vzduch.

MŮŽEME VÁLET

Samotné vytváření kuliček je rychlé, prostě přiložíte horní desku na spodní, na níž leží jeden nebo dva válečky z těsta, na okrajích do sebe díly zapadnou a potom prostě několika pohyby k sobě a od sebe přejedete horní deskou. Spodní by měla být opatřena gumovými nožičkami, jež zajistí stabilní polohu a brání skluzu. Práce jde krásně od ruky a kuličky jsou jedna jako druhá, radost pohledět!

Zpravidla boilies vyrábíme v horizontální poloze, zajímavým nápadem ale je i šikmo nakloněná deska, kdy díly sesadíte a horní posunete o kousek níž, vytlačíte váleček hmoty a kuličky po uválení budou vypadávat do korýtka, které jste zumístili pod nakloněný rollball. Potom zbývá jen krátce povařit podle návodu na směsi a nástraha je k použití. Nezapomeňte své boiler otestovat, třeba ve sklenici nebo nepoužívaném akváriu. Zajímavý je především čas a průběh rozpadávání a rychlost klesání po vhození do vody.

Hotové uvařené boilies (čím větší kuličky, tím déle vařit) lze ještě nadopovat, aromatizovat nebo obalit pomocí jedné želatiny v nerůznějších sypkých nebo hruběji nadrcených dobrotách. Používají se často také různé esence, oleje, dipy, boostery, výtažky, česnek sušený i granulovaný, koření, skořice, anýz nebo zředěný alkohol. Boilies usušíme a dobře uložíme na suché, větrané místo, můžeme ho ale také zrazit, naložit nebo konzervovat noha dalšími způsoby. Pro jistotu boilies uložené v hustém sáčku občas kontrolujte, nesmí žluknout a pozor i na moly a škůdce. Žádný strach, vyrobíte třeba lepší boilies než mají vaši kamarádi!