Jak vybrat vysokotlaký čistič?

Vysokotlaký čistič neboli vapka a tlaková myčka by neměla chybět tam, kde je třeba očistit auto, terasu, plot nebo zahradní nábytek. Je zbytečné a především drahé používat zahradní hadici, protože sami nemáte šanci vyvinout potřebný tlak, a tím pádem spotřebujete oproti čističi až o 80 % více vody. Více informací se dočtete v našem rádci Jak vybrat vysokotlaký čistič.

Vysokotlaký čistič neboli vapka a tlaková myčka by neměla chybět tam, kde je třeba očistit auto, terasu, plot nebo zahradní nábytek. Je zbytečné a především drahé používat zahradní hadici, protože sami nemáte šanci vyvinout potřebný tlak, a tím pádem spotřebujete oproti čističi až o 80 % více vody. Více informací se dočtete v našem rádci Jak vybrat vysokotlaký čistič.

Doba čtení 6 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Jak vybrat vysokotlaký čistič - základní dělení

Teplota vody

Základním způsobem jak dělit vysokotlaké čističe je právě teplota vody. Horkovodní čistič, tedy vysokotlaký čistič s ohřevem např. naftovým hořákem oceníte, pokud hodláte oplachovat motory, autodíly nebo cokoliv mastného.

Přístroje na studenou vodu zaujímají až cca 80 % nabídky. Nemusíte se však bát, že byste s nimi neumyli, cokoliv potřebujete. Výborně se hodí pro běžnou údržbu znečištěných ploch a jsou více než dostatečné pro domácí využití.

Typ pohonu

Nejčastější možností jsou logicky elektrické tlakové myčky. Kromě snadného startování a nižší ceny nabízí rovněž tichý provoz a absenci zplodin. Disponují však nižším výkonem a omezovat vás bude také přívodní kabel, obvykle o délce 5 - 7 m. Tomuto problému se vyhnete, pokud u vás vyhraje čím dál oblíbenější aku vapka.

Jednoznačnou výhodou naftového či benzínového pohonu je práce na místech, kam nevede elektřina. Nemusíte přitom hlídat stav nabití baterií. Benzínová vapka nabízí také vyšší výkon a více možností ohřevu vody. Druhou stránkou je vyšší hmotnost a složitější konstrukce motoru. Provoz je rovněž hlučnější.

Užívání

Mezi hobby přístroje patří čističe s průtokem do 450 l/hod. Jejich tlak se pohybuje na úrovni do 130 barů. Jsou ideální pro nenáročné omývání fasád nebo dlažby. I tyto modely už bývají opatřeny kartáčem, proto se i v této kategorii najde vyhledávaná wapka na auto. Prakticky všechny komponenty jsou však plastové.

Poloprofesionální wapky mají průtok až 500 l/hod. Také tlak je vyšší a může dosáhnout i 140 barů. Čerpadla mohou být vyrobena z tvrzených plastů, ale i z hliníku nebo ze slitin hliníku a mosazi. Jejich doménou je omývání dlažeb, odpadů či okapů. Díky své konstrukci jsou zároveň v provozu delší dobu.

Profesionální přístroje mají robustní konstrukci, často z kovu. V první řadě proto, aby zvládly průtok i 600 a více l/hod. Navíc pracují s vyššími tlaky – okolo 160 a více barů. Takové modely najdete např. v potravinářství, strojírenství, mycích boxech a v autoservisech.

Jak vybrat wapku dle parametrů

Výkon a příkon

Nejlevnější modely disponují příkonem alespoň 1 300 W. V takovém případě se jedná o čistič na nenáročné činnosti kolem domu. Při nákupu je ale dobré myslet i na výkonovou rezervu, protože s rostoucím výkonem samozřejmě roste i využitelnost. Za zlatý střed můžete považovat hodnoty od cca 1 600 W do 2 100 W. Ty nejvýkonnější domácí čističe pak mohou mít výkon i 4 800 W a více.

Průtok vody

Souvisí úzce s předchozím parametrem - čím větší výkon, tím větší je i průtok. Na občasné využití na zahradě nebo kolem domu vám bude stačit průtok kolem 450 l/hod. Pokud plánujete omývat větší plochy, poohlédněte se po typu s průtokem alespoň 500 l/hod.

Jakýkoliv typ s hodnotou nad 600 l/hod vám bude stačit nejen na vše již zmíněné, ale budete mít jistotu, že jde o profesionální přístroj, který zvládne delší provoz na velkých plochách.

Tlak vody

Základní modely mají tlak kolem 100 barů. Tlak do 130 barů můžete považovat za ideální pro hobby využití. Perfektní pro nenáročné práce kolem domu nebo rychlé umytí auta. Tlak do 150 barů je vhodný pro intenzivnější práci. Profesionální přístroje mohou nabídnout hodnoty kolem 160 barů a víc.

Maximální teplota vody

Voda se může u některých modelů ohřát i na více než 100 °C. Některé stroje dokonce změní vodu v páru, vy tak s čističem pracujete jako s parním mopem. Čištění ohřátou vodou je efektivnější, teplotu však vždy uzpůsobte konkrétnímu povrchu.

Hmotnost

Nejlevnější modely mohou vážit třeba i méně než 5 kg. Měli byste počítat, že budou plastové a jejich odolnost může být různá. Skutečně spolehlivá tlaková myčka bude vážit spíš cca 15 kg. Bude mít větší podíl kovových částí (hliníku nebo jeho slitiny), což zaručuje zejména u motoru pomalejší opotřebení, a tak i delší životnost.

Jakou wapku podle funkcí

Ohřev vody

Nejprve si zjistěte, zda vašim potřebám nebude stačit studenovodní wapka a saponát. Ohřev vody je zajištěn nejčastěji plynem nebo naftovým hořákem. Existuje také elektrický ohřev, ten je však poměrně drahý.

Naviják kabelu

Tuto funkci znáte např. ve spojení s vysavačem. Po stisknutí tlačítka se kabel začne automaticky navíjet „dovnitř“ přístroje. Funkce se může na první pohled zdát zbytečná nebo méně důležitá. Nicméně ve chvíli, kdy máte smotávat 10m kabel tak, aby vám nepřekážel, ji určitě oceníte. Pokud čistič tuto funkci nemá, zkontrolujte alespoň uchycení kabelu. Stroj by měl mít háčky nebo nějakou formu držáku.

Mytí s čisticím prostředkem

Umožní vám zapomenout na mydlení povrchu a následné smývání, což platí zejména pro auta nebo motocykly. U levnějších modelů jsou nádoby pro saponát samostatné, u dražších, resp. kvalitnějších variant jsou nádoby integrované přímo do čističe.

V takovém případě používejte speciální kosmetiku pro vysokotlaké čističe. Kromě toho, že je snáz biologicky odbouratelná (voda může odtékat kamkoliv), je šetrná i k mechanismu čističe. V současné době máte na výběr mezi univerzálními pěnovými čističi na lehké znečištění a alkalickými pěnovými čističi. Ty si poradí i s tou nejodolnější špínou.

Regulace průtoku vody

Prakticky každý přístroj má nějak regulovatelný tlak vody. Některé materiály jsou totiž křehčí než jiné, a tak by nemusely velký tlak vydržet. Opět je rozdíl mezi řešením u hobby strojů – ty tlak regulují otáčivým dílem na samotné trysce. Poloprofesionální a profesionální čističe pak mohou regulovat tlak přímo na těle. Další možností jsou samostatné nástavce a speciální příslušenství. To pracuje s tlakem vody nebo jejím směřováním.

Rady na závěr

V dnešní době existují speciální trysky a nástavce prakticky na kterýkoliv povrch. Tady byste měli dávat pozor především na kompatibilitu. Ideální stav je, pokud je příslušenství již součástí zakoupeného balení. Informujte se proto, jaké varianty čističe jsou na trhu, abyste zvolili tu nejlépe vybavenou. Pokud budete wapku často přenášet, poohlédněte se po modelu s kolečky.

Trysky mohou být rotační, napěňovací nebo třeba s bodovým paprskem. V příslušenství mohou být navíc i kartáče různých velikostí a s různě hrubými štětinami. Jiný kartáč totiž použijete např. na mytí teras nebo dlažby a jiný vyberete pro své auto. Tyto kartáče pak mohou být i rotační nebo úhlově nastavitelné.

Mezi příslušenstvím můžete najít také třeba prodlužovací hadici. Volitelnou součástí je také filtr na vstupní hadici. S jeho používáním můžete zásadně prodloužit životnost čerpadla.

Před prvním spuštěním byste měli přístroj kompletně zavodnit. To znamená připojit vodu a pistolí vytlačit všechen vzduch, dokud nezačne voda sama vytékat. Teprve pak můžete přístroj bez obav zapnout.

Většina přístrojů je naštěstí na údržbu nenáročná. Často se můžete setkat s ucpanou tryskou, kterou ale jednoduše uvolníte čistící jehlou. Ta je přímo součástí vybavení. Čas od času můžete také zkontrolovat filtr u přívodu vody. U hobby přístrojů nemusí mít tak dlouhou životnost.

V zimě je třeba přístroj správně uskladnit. Nezapomeňte se ujistit, že v čerpadle není ani kapka vody. Pokud by voda zmrzla, mohla by roztrhnout některou z částí přístroje. Stejně tak je důležité vyčištění wapky a odstranění všech nečistot. Do čističe byste měli lít vždy pouze speciální a pro to určené přípravky.

K ochranným pomůckám byste měli zařadit alespoň pracovní brýle a rukavice.