Jak vybrat zahradní altán?

Nejen k odpočinku, ale i oslavám, víkendovým grilovačkám a rodinným sešlostem poslouží altán, nebo party stan, který spolu se zahradním nábytkem poskytne dostatek prostoru pro všechny venkovní aktivity. Při výběru si nejdříve promyslete jeho umístění a také nejčastější využití. Nejen to, ale také rozměry a materiály, byste měli při výběru zohledňovat. Vše si proto projdeme krok po kroku.

Nejen k odpočinku, ale i oslavám, víkendovým grilovačkám a rodinným sešlostem poslouží altán, nebo party stan, který spolu se zahradním nábytkem poskytne dostatek prostoru pro všechny venkovní aktivity. Při výběru si nejdříve promyslete jeho umístění a také nejčastější využití. Nejen to, ale také rozměry a materiály, byste měli při výběru zohledňovat. Vše si proto projdeme krok po kroku.

Doba čtení 6 min.
Barbora, redakce Heureka.cz

Základní otázky

Nejčastější využití

Zamilovali jste se do představy letního odpočinku s knihou a dobrou kávou na zahradě? Nebo každoročně pořádáte zahradní narozeninovou oslavu a hledáte větší, ale dostatečně skladný přístřešek pro více hostů? Zatímco v prvním případě vám půjde především o úkryt před sluncem a příjemné zázemí se zpevněnou podlahou, ve druhém případě budete počítat dostatečné rozměry a zjišťovat způsob složení.

Umístění na zahradě

Další důležitou otázkou je poloha stanu, či altánu. I ta úzce souvisí s jeho využitím. Pokud v něm budete chtít hlavně relaxovat a odpočívat, umístěte altán co nejdále od domu nebo od ulice, případně od sousedů. Naopak, plánujete-li v něm pořádat oslavy, vyplatí se lokace poblíž domu. Nebudete tak muset daleko přenášet vybavení a občerstvení. Umístění v blízkosti domu je vhodnější i pro přívod elektřiny.

Kromě toho zvažte i charakter zahrady a přírodní vlivy. Tedy jak často na dané místo svítí slunce, zda po většinu dne není stíněné stromem nebo jestli není místo příliš exponované a vystavené větru. V případě menší zahrady pro vás bude lepší stan, na velkém pozemku se zas lépe vyjímá altán.

Altán, pergola, nebo zahradní domek?

Mnohdy již u samotného označení zahradní altán není zcela jasné, co si pod názvem představit. Obecně se uvádí, že altán je zahradní stavba stojící samostatně nezávisle na domě, naopak pergola může být umístěna podélně u domu. Umístění u domu má výhodu blízké kuchyně, takže si můžete kdykoli rychle přinést kuchařské potřeby. Některé typy stojí však i samostatně. V takovém případě jde vlastně o altán bez bočnic. Altán, pergola, nebo zahradní domek Zahradní domek poznáte na první pohled. Jedná se o nejpokročilejší zahradní stavbu s pevným základem nejčastěji ze dřeva.

Povrch střechy tvoří různé materiály, nejvíce jsou zastoupeny tašky, nebo asfaltové šindele. Oproti dalším zahradním stavbám je domek vybaven také dveřmi a okny. Dveře mohou být jedno nebo dvoukřídlé, okna mohou mít buď skleněnou výplň, nebo ji nahrazovat komůrkovým polykarbonátem. Celá stavba se pak dodává jako jednotlivé panely, a pokud máte již nějaké kutilské zkušenosti, můžete ji zvládnout I sami.

Party stan už svým názvem napovídá, jaké bude jeho nejčastější využití, i to se částečně promítá na ceně. Stany jsou nejlevnější cestou k zahradnímu altánu. Velmi snadno je složíte i bez pomoci dalšího člověka a najdete je v mnoha designových variantách. Setkat se můžete také s pevným stanem se zatahovacími bočnicemi. Právě stany nabídnou skvělou přenositelnost díky nízké váze.

Venkovní stan se skvěle hodí na občasné oslavy a rodinná setkání

Na co se zaměřit

Materiál

Při výběru materiálu se zaměřte na vnější stavbu, konstrukci a plachtu. Vnější stavba může být vyhotovena z plachty, dřeva, plechu nebo textilie. Dřevěné altány bývají nejčastěji vyrobené ze smrku, borovice, bambusu, umělého ratan nebo odolného teaku. Stejné dřevo může být potom použito také na střechu. Jako krytina poslouží i tašky, došky nebo asfaltové šindele.

Konstrukce stanů nejčastěji tvoří hliník, ocel nebo plast. Hliník je lehčí a odolnější proti rzi, zatímco těžší ocel dodává stanu potřebnou stabilitu. Konstrukce může přitom vážit i 35 kg. V případě altánu tvoří konstrukci buď dřevěné trámky, nebo ocelové trubky.

Pokud je altán vybaven plachtou, vybírejte tu s nejvyšší gramáží. Nejlehčí začíná na 110 g/m², kvalitnější se pohybují od 270 do 500 g/m². Samotná plachta bývá vyhotovena z polyesterové tkaniny a z rubu je ošetřena PVC vrstvou s vodoodpudivou úpravou. Boční stěny mohou mít gramáž nižší, protože na ně nedopadá voda kolmo, proto bývají vyrobeny i z textilních materiálů.

Rozměry

Nejmenší zahradní stavby mívají půdorys zhruba 3 × 3 metry. Pohodlně se do nich vejdou 4 osoby. Pokud však doprostřed umístíte stolek a začne navíc pršet, jakákoliv akce rychle skončí. Proto vybírejte buďto varianty s ochranou proti větru a dešti, nebo s větším půdorysem. K dostání jsou i alternativy o rozměrech 6 × 3 metry, nebo dokonce 6 × 12 metrů. V případě party stanů můžete kapacitu znatelně zvýšit vhodným nábytkem, pokud například místo stolu a prostorných židlí dovnitř umístíte pivní set s lavicemi a dlouhým úzkým stolem.

Kvalita provedení

Jak to tak již bývá, kvalita provedení bude úměrná ceně. Zahradní stan s konstrukcí z lehkých trubek nemusí vydržet větší nápor větru, snáz se však bude přenášet a skládat. Odolnost vůči povětrnostním vlivů určuje i tloušťka trubek. Jednotlivé komponenty musí navíc dobře vzájemně dosedat a plachta by měla být maximálně pevná a ideálně nepromokavá. Pokud bude mít plachta navíc očka k uchycení, je důležité plastové nebo kovové lemování.

Při výběru se zaměřte na detaily i to, jak k sobě jednotlivé d�íly přiléhají

Konstrukce stanů může být trubková nebo nůžková. Trubková varianta je sice levnější, ale méně vydrží, jelikož jsou spojovací díly často vyrobeny z méně odolného plastu. Naopak nůžková konstrukce je podobná ohybu z tramvají nebo delších autobusů. Jejich cena je sice trochu vyšší, nicméně více vydrží a zajistí potřebnou stabilitu.

Design

Nejlépe podle stylu zahrady a fasády baráku vybírejte také podobné provedení altánku. Oblíbené dřevěné materiály dobře ladí s tradičními rodinnými domky, a navíc působí velmi přirozeně. Studenější materiály jako kov a ocel zapadnou i do moderněji laděných exteriérů. U skládacích stanů můžete vyzkoušet i méně tradiční barevná provedení nebo originální potisky.

Party stany se často vyrábí i v nápaditých potiscích a výrazných barvách

Cena

V neposlední řadě se také zastavíme u ceny. Nejlevnější altány pořídíte i za méně než 3 000 Kč. Budete ale muset počítat s lehkou konstrukcí, a tedy i nižší odolností vůči větru nebo dešti. Rozměry se většinou pohybují do 3 × 3 m, tedy zhruba pro čtyři osoby. Vybavenější stavby již pořídíte do 10 000 Kč. Takové altány jsou vybavené bočnicemi a pevnější konstrukcí. Zahradní stavby nad 10 000 Kč jsou vhodné na velké oslavy, například svatby. Bývají vyrobené z kvalitních, například dřevěných materiálů, se střechou z šindelů či tašek.

Údržba zahradního altánu

Kovové a plastové prvky není třeba speciálně čistit či impregnovat. Pozor si ale dejte při manipulaci s jakýmkoliv textilním materiálem. Ten většinou nesmí přijít do pračky, jinak by mohl ztratit svoje impregnační vlastnosti. Raději použijte navlhčený hadřík a kvalitní mýdlo. Vždy po čištění nechte stan důkladně vyschnout, v opačném případě by se po sbalení mohla tvořit plíseň.

Také pravidelné impregnaci byste měli věnovat trochu času. Textilie má sice již z výroby určitou ochranu proti vlhkosti, tu je ale třeba pravidelně obnovovat. K tomu poslouží speciální prostředky, které naleznete v kategorii Impregnace a ochranné přípravky.

Ani dřevěné altány se impregnaci nevyhnou. Ochrání ho před plísní, červotoči a houbami. Párkrát do sezóny také kromě ochranného nátěru naneste na dřevo lazurovací prostředek. Ten stavbě dodá odolnost vůči povětrnostním vlivů a krásně oživí dřevěnou strukturu. Potřebné nátěry naleznete v kategorii Barvy, laky na dřevo.

Rady a tipy

  • Skládací altán skladujte nejlépe v suchém sklepě nebo na dobře větrané půdě. Předejdete tak vzniku plísně.

  • Pokud plánujete vystavět altán s letní kuchyní, rozmyslete si před instalací možnost natažení elektřiny a přívodu vody.

  • Přístup k altánu můžete zpevnit dlažbou, vyrobit dřevěnou cestu nebo vyložit pěšinku z plochých oblázků.

  • Stavba zahradního altánu by měla předcházet výběrem vhodného místa, ideálně suchého a závětrného s rovným povrchem.

  • Kontrolujte střechu, její stav a především nahromaděnou vodu, která by mohla přispět k nestabilitě, v horším případě k protržení.