Jak vybrat zahradní domek?

Už nevíte, kam všechno to nářadí ukládat? Pořiďte si prostorný zahradní domek a na vše si vytyčte samostatné místo. Konstrukci domku vybírejte podle toho, do jakého prostředí ho plánujete usadit a k čemu všemu má nový prostor sloužit.

Už nevíte, kam všechno to nářadí ukládat? Pořiďte si prostorný zahradní domek a na vše si vytyčte samostatné místo. Konstrukci domku vybírejte podle toho, do jakého prostředí ho plánujete usadit a k čemu všemu má nový prostor sloužit.

Doba čtení 4 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Zahradní domek podle využití

Úschova zahradního náčiní

Rádi byste vytyčili stálé místo pro konev, kolečko a hrábě? Na to je právě zahradní domek naprosto ideální. Neběhejte pro nic do garáže a vše si přehledně zorganizujte v drobném přístřešku. Základní domek na nářadí může nabídnout užitnou plochu i menší než 3 m². S postavením tak nebudete mít takovou práci a klidně vám postačí i lehký plastový zahradní domek na nářadí.

Zahradní domek na nářadí dřevěný Zahradní domek na nářadí plechový Kovový domek na nářadí

Dílna s nářadím

Pokud se v domku hodláte pravidelně pohybovat, pracovat s nářadím nebo třeba seřizovat kolo, budete potřebovat větší prostor. Zahradní domky okolo 5–10 m² jsou pro tyto účely ideální. Vždy je lepší počítat s o něco větší rezervou, protože volné místo se vždy rychle zaplní.

Všestranné využití

Ty největší zahradní domky (někdy označované jako zahradní chatka) nabídnou plochu do 25 m². Zařízení i jejich výbava je na vás – prostor můžete využít i k občasnému odpočinku. K tomuto účelu hledejte domky s otevíratelnými okny a stabilní konstrukcí. Běžně se setkáte se dřevěnými na pohled příjemnými domečky, které jsou však konstrukčně náročnější, a proto pochopitelně také dražší.

Zahradní domky a materiál

Dřevo

Osvědčená klasika, to je dřevěný zahradní domek. Povrch ani jeho struktura ničím nenarušuje přírodní ráz, a navíc působí velmi útulně. Je stabilní a bezpečný. Bývá ale konstrukčně náročnější, složitější na údržbu a také dražší.

Dřevěné zahradní domky

Plech a kov

Oproti dřevu už plechový zahradní domek ani zahradní domek kovový nepůsobí tolik nenápadně, svůj účel však plní perfektně. Pokud jsou dobře usazené, nenaruší jejich konstrukci ani silný vítr nebo ostré slunce. Vynikají snazší montáží, nižší cenou a jednoduchou údržbou.

Plechové zahradní domky

Plast

Další možností je plastový zahradní domek. Nemusíte se obávat menší odolnosti. Dnešní modely se vyrábí z kvalitního plastu s UV filtrem, často podepřené i ocelovou konstrukcí. Domek ale bývá lehčí, téměř bezúdržbový a levnější.

Plastové zahradní domky

Rozměry

Zastavěná plocha

Zastavěná plocha zahradních domků nesmí přesáhnout 25 m². V takovém případě by totiž bylo třeba zajistit stavební povolení. Do zastavěné plochy se poté počítají i předsazené konstrukce, např. terasy. Naopak se do těchto rozměrů nepočítá přesah střechy nebo nepodepřené předsazené konstrukce. To se však spíše týká rodinných domů.

Užitná plocha

Vedle zastavěné plochy vás bude zajímat i užitná plocha, tedy veškerý čistý prostor bez různých sloupků, topení a jiných konstrukčních prvků. Užitná plocha se obvykle pohybuje od 3–20 m ². V tabulce níže si uděláte lepší představu, jaký rozměr bude pro vaše účely ten nejvhodnější.

Užitná plocha (m²)

Využití

Méně než 3,4

nejpotřebnější nářadí, hrábě, konve, lopaty

4–5,3

úschova grilu, sekačky, lyží, ideální jako zahradní domek na kola

6,6 a více

všestranné využití, rozlohy okolo 20 m² poskytnou i občasný nocleh

Tloušťka stěny

O kvalitě zpracování vám mnohé řekne i tloušťka materiálu. Čím tlustší stěna, tím bude konstrukce masivnější a pravděpodobně i stabilnější. Hodnoty tloušťky vybírejte také podle zvoleného materiálu:

  • Dřevěné domky – na stěny drobnějších staveb vystačí cca 16 mm, větší domky vyžadují min. 19–34 mm

  • Plastové domky – obvykle dosahují 20 mm

  • Plechové domky – ocelová konstrukce s min. tloušťkou 0,25 cm

Domek na zahradu a konstrukce

Rámová

Konstrukci tvoří zpravidla jednoduché svislé sloupky, které jsou od sebe vzdálené přibližně 50 cm. Rám poté dotvoří vodorovné trámy. Na opláštění konstrukce slouží velkoplošné desky, např. z dřevotřísky nebo OSB.

Panelová

Možná jste už narazili na označení – zahradní domek stavebnice. Takový typ domku se skládá z jednotlivých dílů, panelů, které mohou mít různé tloušťky. Celá montáž je poměrně jednoduchá. Panely se připevňují do připraveného základového prahu. Jde většinou o jednoduchý zahradní domek s rovnou střechou.

Srubová

Trámy srubových domků se kladou vodorovně na sebe, a tím tvoří nosnou stěnu. Spojené jsou v ložné spáře drážkou a perem.

Rady na závěr

S montáží vám může pomoci firma, od které domek objednáváte, soukromník nebo i vlastní síly a nářadí. Instalace se liší podle konstrukce i zvoleného typu domku. Většina z nich je však často koncipovaná na postavení svépomocí za použití běžného nářadí. Při stavbě myslete na správné ukotvení, a to buď na podlahovou základnu, beton nebo jinou pevnou plochu.

Pokud váš zahradní domek splňuje následující pravidla, není třeba nic nahlašovat, ani shánět povolení:

  • Zastavěná plocha nepřesahuje 25 m²

  • Výška nepřesahuje 5 m

  • Případné podsklepení není hlubší než 3 m

  • Zahradní domek nestojí blíže než 2 m od hranice vašeho pozemku

  • Domek nemá více pater

Dřevěné domky sice vydrží dlouho, ale vyžadují pravidelné ošetřování a údržbu. Ještě předtím, než novou zahradní konstrukci nainstalujete, doporučujeme první impregnaci pomocí speciálního přípravku na dřevo. Ta materiál ochrání před plísní, červotoči a houbami. Kromě toho párkrát do sezóny naneste na dřevo lazurovací prostředek.