Jak vybrat zahradní lampu?

Chcete pozvat své přátele na večírek s grilováním nebo si jen vychutnat kouzlo noční zahrady? Aby vaše zážitky nekončily se západem slunce, měli byste si pořídit kvalitní osvětlení. Takové, které bude zvýrazňovat krásu všech rostlin a dalších estetických prvků, ale zároveň nebude působit rušivě.

Chcete pozvat své přátele na večírek s grilováním nebo si jen vychutnat kouzlo noční zahrady? Aby vaše zážitky nekončily se západem slunce, měli byste si pořídit kvalitní osvětlení. Takové, které bude zvýrazňovat krásu všech rostlin a dalších estetických prvků, ale zároveň nebude působit rušivě.

Doba čtení 6 min.
Jakub, redakce Heureka.cz

Před výběrem

Umístění a požadavky

Jakou funkci má vlastně osvětlení ve vaší zahradě plnit? Možná vám otázka připadá triviální, ale odpovědi mohou být různé a podle nich se bude dále odvíjet váš výběr. Můžete totiž pořídit ryze praktické modely, které ale nejsou příliš estetické. Skvěle však osvětlí např. příjezdovou cestu, schodiště nebo terasu.

Na druhém pólu jsou pak dekorativní lampy, které budou ozdobou každé zahrady a svým světlem zviditelní jezírko, bazén nebo kterýkoliv jiný výrazný prvek.

Lampa samozřejmě plní také bezpečnostní funkci, když např. náhle spuštěné světlo spolehlivě zastraší případného zloděje. Rozmístění lamp je třeba naplánovat tak, abyste co nejvíce ztížili neviděný přesun od hranic pozemku až do domu.

Využívaná energie

Klasickou možností je zapojení lampy do elektrické sítě. To je nejspolehlivější a často také nejvýkonnější. Dnes už se vyrábí i zahradní zásuvky maskované jako kameny, takže odpadá obava o estetiku. Bavíme-li se o druhu napájení, existují lampy s použitím standardního (240 V) nebo nízkého (12 / 24 V) napětí.

Další variantou je solární energie. Zde nemusíte řešit žádné přívodní kabely, lampy navíc vydrží svítit 6–8 hodin, max. pak kolem 12 hodin. Většinou se spouští automaticky ve chvíli, kdy intenzita okolního světla klesne pod kritickou mez. Jakkoliv pak ušetříte za elektřinu, měli byste počítat s o něco menším světelným výkonem.

Třetím způsobem je využití baterie, nejčastěji 12V.

K méně častým řešením patří využití biopaliv (olej, petrolej nebo různě hořlavé gely) a vodní energie.

Materiál a kvalita zpracování

Vzhledem k tomu, že zahradní lampy jsou už ze své definice umístěné venku, je třeba se zaměřit na co nejodolnější materiál. Ideální bude kov, např. hliník. Pozornost věnujte také difuzoru, který může být skleněný, plastový, z polykarbonátu nebo z kombinace výše uvedených materiálů.

Hrany by měly být důkladně zabroušené a šrouby zapuštěné, aby nedošlo k poranění. Pokud má lampa kabel, měl by být pevně uchycen a rozhodně musí být veškeré dráty pečlivě obalené.

S kvalitou zpracování úzce souvisí také IP odolnost. Tu znáte z telefonů a říká vám, jak je výrobek odolný proti přírodním vlivům, konkrétně vodě a pevným částicím. Bude vám stačit, když si zapamatujete, že se tato odolnost udává ve formátu IP XY, kdy první číslo označuje ochranu proti prachu (může být od 0 do 6) a druhé proti vodě (od 0 do 8). A samozřejmě platí, že čím vyšší, tím lepší. Konkrétně pro venkovní použití hledejte označení alespoň IP 44, nejlepší však bude samozřejmě IP 68.

Design

Zahradní lampy se dnes vyrábí v mnoha variantách, kdy si vybere každý. Ať už vám vyhovuje rustikální, nebo vintage styl, či dáváte přednost leštěným hliníkovým plochám, nabídka je dostatečně široká. Jde především o sladění zahrady, domu a svítidel do jednoho harmonického celku.

Zahradní lampy najdete v mnoha variantách

Typy zahradních lamp

 • Reflektory - zahradní osvětlení zaměřené především na funkci a vysoký výkon. Většinou leží na zemi, proto by měly mít vysokou IP odolnost.

 • LED - tyto lampy jsou šetrné k životnímu prostředí a dokážou uspořit velké množství energie. Používají se často k osvětlení jednoho konkrétního místa, protože umožňují nasměrovat světelný tok.

 • Sloupkové - ideální jak do otevřeného prostranství zahrady, tak k osvětlení cestiček a chodníků. Jak už napovídá samotný název, lampa je umístěna na různě vysokém sloupku.

 • Nástěnné - nejčastěji je uvidíte na stěně domu, pergoly nebo zahradního altánu. Jsou pevně uchycené a nabízí omezenější osvětlení jen do předem určených stran.

 • Přenosné - jde o jednodušší modely, které můžete přenášet, ideálně pomocí madla. Mohou mít např. podobu reflektorů.

 • Stojací - zahradní osvětlení, které je zpravidla vyšší a může mít retro design, jako je imitace historických plynových lamp.

 • Stolní - do této kategorie patří menší typy, jež umístíte na stůl nebo zahradní stolek.

 • Závěsné - tento typ je populární u všech majitelů altánů a zahradních domků. Zahradní lampu totiž můžete zavěsit jako běžný lustr u vás doma.

 • Bodové - i tyto lampy slouží k osvětlení jednoho konkrétního místa. Jsou často menší a mívají bodec, který je možné zapíchnout spolu s lampou do trávníku.

 • Senzorové - senzor v lampách reaguje na nedostatek světla nebo pohyb a lampu rozsvítí. Na lampě může být umístěná klasická fotobuňka, ale je možná také reakce na infračervené záření vycházející z lidského těla.

Parametry

Výkon

V první řadě mějte na paměti, že výkon není to samé jako světelný tok (který se někdy označuje jako světelný výkon), jenž pro vás bude důležitější. Přesto se dá říct, že čím více wattů, tím více světla. Standardní hodnoty se pohybují v desítkách W, běžně mezi 10 a 70 W.

Světelný tok

Jednotkou světelného toku je lumen a platí, že čím více lumenů, tím větší svítivost. Klasické 75W žárovce tak odpovídá světelný tok cca 1 055 lumenů v případě LED žárovky, ale pouze 920 lumenů v případě žárovky halogenové. V obecné rovině se hodnoty lumenů pohybují od 100 lm výše a max. hodnoty jsou na úrovni 3 000 lm.

Teplota světla

Jen málo lidí preferuje na zahradě čistě bílé světlo, které může působit chladně, až sterilně. I proto je důležitá teplota světla měřená v kelvinech. A zatímco na jedné straně je teplé světlo (například plamen svíčky) o hodnotě cca 1 500 K, na straně druhé je právě studeně bílá LED žárovka se svými 6 500 K.

 • Východ/západ slunce: 3 000–4 000 K

 • Přímé sluneční světlo: 5 000 K

 • Wolframová žárovka: 2 700 K

 • Oblačná obloha: 6 000 K

 • Fluorescenční žárovka: 4 000–5 000 K

 • Jasná polední obloha: 10 000 K

Rozměry a hmotnost

V případě těchto hodnot záleží na typu lampy. Nicméně váha většiny modelů se pohybuje od několika stovek gramů až po více než 2,5 kg. Samozřejmě kovový sloupek bude násobně těžší než bodové osvětlení. Podobné je to i s rozměry, pokud vás bude nejvíce zajímat výška. Zatímco reflektory a bodové lampy ji mohou mít okolo 20 cm, sloupkové a stojací typy snadno přesáhnou 80 i více cm.

Spotřeba

Spotřeba energie je samozřejmě jedním z důležitých parametrů, protože říká, kolik peněz prosvítíte. Dobrá zpráva je, že i energeticky nejnáročnější lampy spadají do třídy A, více jich však najdete v třídách A+ nebo A++. Mějte však na paměti, že tento parametr můžete sami ovlivnit tím, jakou žárovku do lampy umístíte. Výrobce vám však většinou dá doporučení.

Nepodceňujte výběr žárovky

Jakou zvolit žárovku

Klasické žárovky

Světlo vychází z rozžhaveného wolframového vlákna, takže ve výsledku více topí, než svítí. Výdrž žárovky je 1 000–2 000 hodin a k výhodám patří příjemné teplé světlo, rychlý náběh a minimální pořizovací cena. Nevýhodou je právě nízká životnost a nehospodárnost.

Halogenové žárovky

Jedná se v podstatě o vylepšené klasické žárovky. I zde je rozžhavené vlákno, které vyzařuje světlo. Vnitřek je však vyplněn halogenovými plyny, což umožňuje vyšší zahřívání vlákna a zároveň delší životnost. Jakkoliv jde o relativně levný typ, životnost je stále pouze 2 000–3 000 hodin. K dalším nevýhodám patří také vysoká povrchová teplota.

Úsporné žárovky

Označují se také jako CFL a fungují na principu miniaturních zářivkových trubic. Oproti klasickým žárovkám jsou mnohem efektivnější a zároveň mají několikanásobnou hodinovou výdrž, cca 8 000–12 000 hodin. Obsahují však rtuť, což ztěžuje jejich likvidaci a hrozí kontaminací vaší zahrady při rozbití.

LED žárovky

Jsou doslova věčné v porovnání s předchozími variantami. Jejich výdrž může být až 10 let (30 000–80 000 hodin). Zároveň jim nevadí nízké teploty, ani pod bodem mrazu. Spotřeba je navíc několikanásobně menší v porovnání s klasickou žárovkou a k dalším výhodám patří také absence toxických látek. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, která se vám však vrátí v podobě úspor a dlouhé životnosti.