Jak vybrat zahradní traktor nebo rider?

V případě pozemků nad cca 1 000 m² nemá smysl vůbec uvažovat nad tím, abyste plochu sekali sekačkou, a to ani výkonnou benzínovou. Koupí vhodně vybraného zahradního traktoru ušetříte čas a hlavně síly. Snadno si tak odůvodníte vyšší vstupní investici. Udělejte si ve všem jasno v našem rádci Jak vybrat zahradní traktor.

V případě pozemků nad cca 1 000 m² nemá smysl vůbec uvažovat nad tím, abyste plochu sekali sekačkou, a to ani výkonnou benzínovou. Koupí vhodně vybraného zahradního traktoru ušetříte čas a hlavně síly. Snadno si tak odůvodníte vyšší vstupní investici. Udělejte si ve všem jasno v našem rádci Jak vybrat zahradní traktor.

Doba čtení 7 min.
Jakub, redakce Heureka.cz
Jak vybrat zahradní traktor se dozvíte v našem rádci

Jak vybrat zahradní traktor podle typu

Zahradní traktor můžeme dělit např. podle velikosti, umístění motoru, výkonu a možného příslušenství v principu na 2 typy, které si podrobně přiblížíme a vysvětlíme si hlavní rozdíly. Bude pro vás vhodnější rider nebo traktor? 

zahradní traktor

Zahradní traktor

Traktůrek na sekání trávy je výkonný a především univerzální pomocník, který působí na první pohled trochu jako zmenšenina skutečného traktoru. V okamžiku, kdy vám nepomáhá se sekáním trávy, na něj můžete přidělat třeba radlici na sníh nebo metač hnojiva, případně za něj přidělat vozík. Možností využití ale najdete určitě mnohem víc, což platí zejména pro dražší profi zahradní traktory. 

Vysoký výkon je daný výkonným motorem, který najdete umístěný vpředu a také vícenožovou sekačkou. Ta má svoje místo pod strojem, což může vést k malinko horší ovladatelnosti. Za vašimi zády standardně nechybí sběrný koš. 

  • Vhodný na velké pozemky nad cca 2 500 m²

  • Zvládá i složitý a svažitý terén

  • Velké množství příslušenství

  • Horší manévrovatelnost

  • Vyšší pořizovací cena

  • Složitější údržba


zahradní rider

Zahradní rider

Rider možná splní daleko méně úkolů než multifunkční a univerzální zahradní traktor, ale při sekání menších a méně svažitých pozemků se na něj spolehnout můžete. Menším pozemkem je myšlena plocha do cca již zmíněných 2 500 m². Kde naopak nezklame, je členitá zahrada s množstvím záhonů a keřů nebo stromů, kterým se zvládne mnohem lépe vyhnout. 

A jak vypadá rider? Jedná se o mnohem menší stroj s menším rozchodem i rozvorem kol, a tedy také menším poloměrem otáčení. To oceníte právě při obsekávání nejrůznějších překážek. Motor je pod sedadlem řidiče a žací ústrojí bude častěji jednonožové. Častěji bude chybět sběrný koš. 

  • Vhodný do členité zahrady

  • Lepší manévrovatelnost

  • Nižší pořizovací cena

  • Nižší výkon motoru i sekačky

  • Vhodný na menší pozemky

  • Není multifunkční

Jaký zahradní traktor dle výkonu a specifik zahrady

Zahradní traktory a ridery byste měli vybírat s ohledem na velikost, členitost a svah zahrady. Vámi zvolený model by ale měl vždy disponovat určitou výkonovou rezervou a větší šíři záběru. 

V nabídce nechybí různé druhy motoru, jedno i dvouválcové, s odpovídajícím výkonem, který se pohybuje nejčastěji cca kolem 10 kW. Výjimkou jsou skutečně výkonné dvouválcové motory určené na zahrady a plochy čítající několik tisíc m². Tyto motory navíc předchází zadření díky tlakovému mazání. Jedná se tedy o ideální řešení pro zahradní traktor do svahu. 

Obecně se můžete řídit plochou 2 500 m², kterou berte jako hranici mezi jedno a dvouválcovým motorem, případně mezi riderem a zahradním traktorem. V úvahu však vždy berte i členitost a svahy v zahradě. Na rovné zahradě si vystačíte s pohonem zadních kol, ale kopcovitý terén si říká o zahradní traktůrek 4×4 a široké pneumatiky. Uzávěrka diferenciálu zajistí rovnoměrné rozložení síly mezi stranami. 

Převodovka

Převodovka a její parametry by pro vás měly být rovněž velmi důležité. Především u větší plochy totiž oceníte co nejvyšší komfort ovládání stroje. Manuální, jinak též mechanická převodovka pro zahradní traktor je záležitostí především levnějších modelů. Na rovných zahradách bez velkých překážek je však dostačující. Ideálně, pokud už za traktůrek nebudete připojovat žádné příslušenství. Přeřazení rychlosti probíhá až po úplném zastavení stroje.

Zahradní traktor s hydrostatickou převodovkou je stroj určený do náročnějších podmínek a pro náročnější zahradníky, kteří potřebují pracovat bez zastavování. Stupeň zařazení zde totiž koriguje síla, jakou sešlápnete samotný pedál. Ty máte hned 2, ovládat tak můžete pohodlně jízdu vpřed i couvání. Všechny tyto výhody i dlouhá životnost je podmíněna také vyšší cenou.  

Variátor je mezistupněm mezi automatem a manuálem. Při jízdě řadíte pouze mezi jízdou vpřed a couváním, samotné stupně pak ovládáte pákou nebo pedálem, podobně jako u hydrostatické převodovky.

Další parametry

Materiál a kvalita provedení

Čím více prvků je z kovu, tím kvalitnější zahradní traktor je. Ty levnější bývají vyrobené pouze z ohnutého plechu. Konstrukce z oceli a různých slitin je odolnější a má delší životnost. Je třeba mít na mysli, že čím více budete používat doplňků, tím robustnější musí být konstrukce. Z ideálně tvrzené oceli by měl být také nůž - nejdůležitější část žacího ústrojí.

Obsluha a ovládání

Dbejte na to, abyste nemuseli žádný ovládací prvek složitě hledat. Dobře by se vám mělo ovládat především řazení. Vyzkoušejte i posed a zda máte na dosah všechny ovládací prvky. Ty by měly být z tvrzeného plastu nebo z kovu, aby nedošlo k jejich poškození.

Záběr sekací hlavy

Funguje stejně a má stejná specifika jako záběr sekačky na trávu. Vyšší číslo znamená rychleji posekanou zahradu, ale také horší ovladatelnost. 

Orientačně se dá říci, že:

  • Záběr cca 60 cm bude stačit na nejmenší pozemky od 500 m²

  • Od 70 do 90 cm je ideální záběr pro pozemky okolo 1 000 m² 

  • Od 90 do 105 cm je vhodný rozměr pro pozemky velké 2 000 m² 

  • Pro ty největší pozemky můžete pořídit stroje se záběrem i 120 cm a více

Počet nožů

Ty nejlevnější stroje mají pouze 1 nůž, ale za standard lze považovat 2-3 nože synchronizované tak, aby co nejlépe odhazovaly trávu. Spolupracují při jejím sběru středovým tunelem nebo bočním výhozem.

Funkce a příslušenství

  • Mulčovací hlava vám umožní pohodlně mulčovat, což je ideální cesta, jak půdu pohnojit a dodat jí potřebné živiny. Posekaná tráva zůstane na povrchu a v letních měsících navíc poslouží jako přirozená ochrana proti vysušování.

  • Výhozový komín musí mít jednoduchý tvar bez zásadních zlomů nebo ohybů. Jedině pak může tráva efektivně proudit skrz. V opačném případě se ucpe nejen komín, ale také zastaví sekací hlava a vy budete muset vše ručně pročistit. 

  • Možnost výhozu trávy do boku, dozadu nebo do koše je další z užitečných funkcí. Koš je ideální např. ve chvíli, máte-li jedno sběrné místo nebo kompost. Pokud využijete seno či máte mulčovací hlavu, bude pro vás důležitější výhoz vzad a také do strany přímo od žacího ústrojí.

  • Tempomat je pokročilejší funkcí, která za vás bude hlídat nastavenou rychlost při sečení. Vy tak nemusíte sami přidávat nebo ubírat plyn.

  • Posilovač řízení je další funkce, kterou znáte z každodenního života řidiče. Usnadňuje ovládání a celkově dokáže ušetřit spoustu námahy.

  • Možnost připojení vozíku využijete, pokud máte sad nebo pozemek se stromy. V ideálním případě s touto možností počítejte už při výběru samotného zahradního traktoru a sáhněte po výkonnějších modelech. 

  • Připojení rozmetadla je funkcí, kterou oceníte ve chvíli, chcete-li osít větší plochu např. travním semenem a posléze ji i pohnojit. Pokud vám takové využití stále nestačí, v zimě můžete snadno posolit namrzlý chodník nebo ho posypat pískem. V zimě dále oceníte možnost upevnit na zahradní traktor radlici a pohodlně se zbavit sněhu nejen před domem. S rotačním kartáčem zase zvládnete úklid chodníku během chvíle. V létě můžete připojit válec, vertikutátor nebo hřeben.


Rady na závěr

Jakmile posekáte trávník, je dobré vyčistit žací ústrojí. To můžete provést buď vodou, nebo mechanicky (zkrátka vše vyberete a vytřete). Čištění vodou je sice rychlejší, ale s ohledem na ložiska není tak šetrné. Mechanické čištění je lepší a důkladnější. Využít můžete také kompresor a stlačený vzduch.

Jako v každém motorovém stroji je potřeba doplňovat a měnit provozní kapaliny. Stejně tak se doporučuje před sezónou vyměnit svíčky a filtry. Pravidelné servisní výměny jsou u každého zahradního traktoru jiné a měli byste se o nich dozvědět z manuálu nebo přímo od prodejce či výrobce.

Na trhu najdete v podstatě 3 druhy zvedáků, nejsložitější hydraulický, klasický šroubovací a pak také zvedák pracující na principu automobilové kolébky. Nejjednodušší variantou bude zvedák, který obrací traktůrek na bok. 

Jde v podstatě pouze o trubkový rám pro zadní kola, na který je přivařena matice s dlouhým šroubem. Otáčením se rám zvedá od země, a nabízí tak pohodlný přístup k pneumatikám i žacímu ústrojí. Při špatném použití však hrozí, že se do válce dostane olej. Pamatujte, že zahradní traktor je těžký stroj, který váží desítky kg. Zvedáky najdete v nabídce i za velice příznivé ceny, a proto zvažte, jestli má smysl se do výroby vůbec pouštět.

Další výbava na zahradu

Sekačky

Sekačky

  • 1995 produktů

Sekačky
Křovinořezy

Křovinořezy

  • 1117 produktů

Křovinořezy
Vertikutátory

Vertikutátory

  • 217 produktů

Vertikutátory
Kultivátory

Kultivátory

  • 615 produktů

Kultivátory
Vysavače listí

Vysavače listí

  • 524 produktů

Vysavače listí