Rozdělení základních desek
Desky určené pro kancelářské počítače mohou mít pro úsporu místa a energie integrovaný procesor či integrované grafické jádro. Především v prvním případě jde o poměrně vzácné řešení, pro nenáročný počítač určený k psaní dokumentů a posílání e-mailů je ale plně dostačující. Vysoký výkon nedostanete ani od grafické karty, taková deska je tak vhodná pouze tehdy, pokud připojovaný procesor vlastní grafické jádro nemá.
Zejména do kancelářských či domácích počítačů jsou oblíbené také základní desky s integrovanou WiFi kartou. Díky tomu nemusíte mít ani stolní počítač k routeru připojený kabelem. Podobně některé desky mohou nabídnout také integrovaný Bluetooth modul pro jednoduché připojení bezdrátových periferií.
Obecně cenově dostupnější
Menší formáty, použitelné v menších PC skříních
Mívají integrované komponenty, dostatečně výkonné pro běžnou činnost
Méně slotů pro klasické komponenty
Omezené možnosti rozšíření
Herní základní desky
Herní základní desky obecně nabídnou více slotů pro nejvýkonnější a nejrychlejší komponenty. Bývají také uzpůsobeny pro přetaktování, tedy zvýšení frekvence a tím i výkonu procesoru. K tomu je potřeba zejména dostatečně dimenzované napájení a přizpůsobený software. Jejich integrované síťové desky navíc dokážou lépe řídit tok dat, čímž zajistí plynulejší běh online her.
Větší množství slotů pro připojení komponent
Rezerva pro případné budoucí rozšíření sestavy
Bývají uzpůsobeny pro přetaktování
Obecně vyšší cena
Obvykle větší formáty
Na co se zaměřit
Při výběru základní desky byste se měli primárně orientovat podle procesoru, který chcete do jejího socketu osadit. Mějte na mysli také kompatibilitu s dalšími komponenty jako jsou operační paměť, grafická karta, pevný disk atd.
S tím souvisí také plánované využití. Základní desky pro kancelářské počítače mají obvykle méně slotů pro další komponenty, desky pro herní počítače oproti tomu mají slotů více a řízení energie je u nich připraveno na několikahodinové zátěže. Pro výkonné pracovní stanice se poté používají desky s velkým počtem slotů, kvalitním řízením napájení a pokročilým softwarem.
V obecné rovině se dražší desky od levnějších liší především nabídkou slotů, kvalitou jejich zpracování, pokročilejším softwarem a správou energie, chlazením a lepší výbavou. S dražší deskou díky tomu také získáte větší rezervu pro případný budoucí upgrade počítače.
Parametry základních desek
Formát
Základní desky se vyrábějí ve čtyřech standardizovaných formátech. Od těch se odvíjí i rozměry PC skříně a dále i nabídka slotů, ačkoliv ta bývá pro naprostou většinu počítačů dostačující i u menšího formátu. Formát tedy vždy vybírejte podle velikosti skříně a plánovaného rozložení komponentů v ní.
Mini-ITX je nejmenší formát základní desky a hodí se zejména do méně výkonných kancelářských strojů, ačkoliv i s nimi lze postavit kompaktní herní PC. Základní desky Mini-ITX mají maximálně jeden PCI-e x16 slot, což znamená pouze jednu výkonnou grafickou kartu. Zároveň u nich bývá poměrně obtížné sladit skříň, chlazení a další komponenty tak, aby si navzájem nepřekážely.
Pro výkonnější počítače je vhodnější volbou středně velká základní deska microATX nebo velká ATX. ATX je nutností pouze pro nejvýkonnější stroje, v ostatních případech je microATX dostačující.
Největším běžně dostupným formátem je Extended ATX. Tyto základní desky se využívají při stavbě serverů nebo výkonných sestav pro těžbu kryptoměn. Mohou obsahovat i více než 4 PCI-E x16 sloty a budete pro ni potřebovat opravdu velkou krabici.
Pozor také na to, že některé mini-ITX desky pro úsporu místa používají notebookové SO-DIMM sloty pro operační paměti.
Socket/patice
Dalším klíčovým kritériem je socket neboli patice. Různé procesory totiž využívají několik typů navzájem nekompatibilních socketů. Je nesmysl vybírat procesor podle základní desky a běžně se tak děje. Proto je potřeba se přesvědčit o kompatibilitě daného procesoru s konkrétní deskou. Výrobci přitom zhruba každých pět let představují nové patice, aby zajistili maximální výkon, efektivitu a podporu nových funkcí. Pokud základní deska obsahuje integrovaný procesor, obvykle není možné ho v budoucnu vyměnit.
Na trhu procesorů se momentálně setkáte se dvěma výrobci, Intel a AMD, z nichž každý využívá několik svých modelů patice.
Sockety Intel a AMD podrobněji
Intel pro většinu svých současných procesorů od nejnižší řady Celeron až po druhou nejvyšší i7 využívá socket 1151. Pouze pro high-endové procesory řady i9, určené pro HEDT počítače, využívají specifický socket 2066. Starší socket 1150 již z trhu prakticky vymizel. AMD se současnými procesory řady Ryzen plně přechází na nový socket AM4, starší procesory s integrovanou grafikou a podporou pamětí DDR3 ještě využívají dosluhující socket FM2+. Ve chvíli, kdy Intel představí první čipy Ryzen s vlastním grafickým jádrem, tento socket zcela skončí. Setkat se můžete s dnes již takřka prehistorickým socketem AM3+, i ten ale brzy trh opustí.
Chipset
Chipset se stará o komunikaci mezi procesorem a ostatními komponenty počítače. V současnosti základní desky používají hned několik chipsetů. Procesor musí daný chipset podporovat.
Pro nynější procesory Intel se socketem 1200 se používá chipset B560 nebo B460. U výkonných sestav je to chipset Z590.
Jako základ pro procesory AMD lze považovat B550, rozšířený je i B450. Nejvýkonnějším sestavám patří X570.
Podporované paměti
V současné době se na trhu vyskytují dva typy operačních pamětí – starší DDR3 a novější DDR4. Cenový rozdíl mezi nimi není velký, DDR4 jsou mírně výkonnější, úspornější a jeden modul může mít až 16 GB. Nemá proto smysl sahat po desce s podporou DDR3, výjimkou je pouze situace, chcete-li využít paměti ze staršího počítače.
Počet slotů RAM
Vždy je dobré osadit sudý počet paměťových modulů, místo jednoho 16GB tedy zakupte dva 8GB. Zároveň je na místě mít do budoucna rezervu pro případné rozšíření, ideálně proto vybírejte desku se čtyřmi sloty pro RAM. U microATX a ATX je tomu tak v naprosté většině případů, naopak u mini-ITX jsou většinou přítomny pouze dva sloty.
Nejdůležitější sloty
PCI-Express – existuje v několika variantách lišících se počtem jednotlivých pinů. PCI-e x16 jsou sloty určené pro výkonné grafické karty. Pokud je hodláte zapojovat do série, ujistěte se, že má základní deska těchto slotů dostatek. PCI-e x8/x4 slouží méně výkonným grafickým kartám, případně dalším kartám vyžadujícím rychlý přenos dat. Základní PCI-e x1 se poté používá na drobné karty, jako jsou zvuková, střihová či televizní.
SATA – využívají se zejména k zapojení paměťových řadičů, tedy pevných disků. Standardně jich desky mívají několik, mohou se ale lišit rychlostí. Nejrychlejší SATA 3.0 mají datovou propustnost až 6 Gb/s, což je hranice, které již běžně dosahují SSD disky. Pro ty se ale SATA již téměř nevyužívá, k jejich zapojení slouží primárně konektory M.2/U.2.
M.2/U.2 – právě pro SSD disky, které mají potenciál vyšší rychlosti než 6 Gb/s, slouží tento typ konektorů s výrazně vyšší datovou propustností. Pokud tedy chcete ve svém počítači mít rychlý SSD disk, neopomeňte tento konektor při výběru desky.
USB – každá deska je vybavena USB konektory pro připojení různých periferií. V úvahu berte jejich počet a typ konektorů. Většina desek kombinuje rychlé USB 3.0/3.1 s pomalejšími USB 2.0, stále častěji se můžete setkat také s nejnovějším oboustranným USB-C.
Pro zbytek komponent, zejména tedy chlazení, napájecí zdroje a případné další karty, se zaměřte již jen na to, aby základní deska měla dostatečné množství SATA/PCI-Express konektorů. Poslední důležitý aspekt je počet vnějších výstupů, zejména 3,5mm audiojacků pro zvukovou techniku a USB konektorů pro připojení periferií jako např. klávesnice, myši, tiskárny, flash disky nebo herní ovladače.
Pokud plánujete zapojovat vícero grafických karet, ujistěte se, že vámi vybraná základní deska podporuje funkci AMD CrossFire nebo NVIDIA SLi.
Příslušenství
Nejčastější dotazy
Chci vyměnit procesor, musím měnit i základní desku?
Záleží na socketu vaší stávající základní desky a socketu nového procesoru. Pokud jsou shodné, nový procesor bude v desce fungovat. S jistotou však lze říci, že pokud měníte procesor Intel za procesor AMD nebo naopak, výměně základní desky se nevyhnete.
Má základní deska vliv na výkon počítače?
Samotná základní deska výkon počítače neovlivňuje. Dražší a modernější desky ale dovolí připojit novější a kvalitnější komponenty, které se na výkonu počítače již podepisují.
Jak zapojit základní desku?
Před namontováním základní desky do skříně je nutné ji osadit procesorem s chlazením, RAM paměťmi a ideálně i grafickou kartou. Poté desku vložte do skříně tak, otvory pro šroubky na desce pasovaly na otvory ve skříni. Do všech dírek namontujte šroubky, utáhněte je tak, aby byla deska pevně přichycena, ale dejte pozor na přetažení. Mohlo by dojít k poškození desky. Přichází na řadu montáž a připojení zdroje. Zapojte kabely ze zdroje k procesoru (4/8–pin), grafické kartě (6/8–pin) a samotné základní desce (24–pin). Pomocí SATA kabelů připojte pevné disky, případně SSD připojte do M.2 slotu. Dále propojte 1/2–pinové kabely od skříně počítače, které vedou k tlačítku zapnutí.