Materiál zapalovačů se odvíjí od typu hořlaviny zapalovače, ale také druhu použití. Potřebujete větší bezpečnost? Ideálním materiálem je kvalitní ocel. Potřebujete lehkost? Dostačujícím materiálem je odolný plast.
Materiál zapalovačů
Typy zapalovačů
Dýmkové zapalovače mají speciální konstrukci, která usnadňuje zažehnutí tabáku ve vaší lulce. Setkáte se s kruhovým vykrojením kolem knotu, nebo bočním plamenem. Někteří výrobci dokonce vybaví dýmkové zapalovače dusátkem.
Doutníkové zapalovače se liší širším plamenem a bývají doplněny o vyštípávač doutníků.
Cigaretové zapalovače nabídnou prostý plamen bez zbytečných vychytávek, ale i luxusní provedení s nápaditými vzory.
Krbové zapalovače mají delší trysku než kuchyňské, umožní vám regulovat plamen a pro jistotu jsou opatřeny dětskou pojistkou.
Kuchyňské zapalovače mají robustní konstrukci s delší tryskou, indikátor hladiny a často jsou jednorázové, čemuž odpovídá i jejich cena.
Typ hořlaviny
Plazmové zapalovače
Plazmové zapalovače ke svému životu potřebují jen elektrické napájení přes USB kabel, podobně jako váš telefon. Výboj elektrického proudu do dvou křížících se paprsků vytváří oblouk - plazma o vysoké teplotě pak hravě zažehne jakýkoliv tabák i táborák.
Benzínové zapalovače
Jeden z nejstarších typů, benzínový zapalovač, zůstává oblíbenou klasikou, vyžaduje od vás však víc péče, než například plynový (jak pečovat o benzinový zapalovač se dočtete v našem rádci Jak vybrat zapalovač. Jeho doplnění je snadné a rychlé, ovšem chybí ukazatel hladiny náplně. Může se stát, že přemrzne, tedy benzín se neodpařuje jak by měl a zapalovač nevznítí plamen. V takovém případě ho chvíli zahřívejte v dlaních - předejít tomu můžete tím, že budete zapalovač nosit v přilehlé kapse a hřát ho vlastním tělem.
Plynové zapalovače
Plynové zapalovače mají oproti benzínovým výhodu v tom, že nevydávají žádný zápach a náplň se samovolně neodpařuje, i po delší době bez použití je tak stále připraven vám připálit. V nabídce najdete luxusní zapalovače na plyn ale také běžné, cenově nenáročné.
Výměna náplně a údržba zapalovače
Náplň do zapalovače dopňujte vždy, když je vychladlý, nikdy ne bezprostředně po použití. Držte se od otevřeného ohně a mimo dosah dětí, ideálně v dobře větrané místnosti.
Benzín
Zapalovač uchopte jednou rukou za schránku a druhou vyjměte vnitřek. Na spodní straně insertu odkryjte vatový příklop a do palivové komory nalijte palivo. Jakmile vnitřní výplň přestane nasávat, zpomalte plnění. Zapalovač nikdy nepřelévejte a opatrně ho vraťte zpět do schránky. Během několika desítek vteřin se palivo vzlíná ke knotu a můžete zapalovač použít.
Pokud nádržku přelijete, nepokládejte zapalovač na žádn ý hořlavý materiál, nebo do kapes. Otřete okolí nádržky utěrkou a nechte zbytky benzínu odpařit. Než poté zapalovač použijete, umyjte si ruce a ujistěte se, že v okolí není rozlitý benzín.
Plyn
Pracujte v dobře větrané místnosti a daleko od otevřeného ohně. Držte zapalovač směrem od svého těla. Plnící hrot nádoby s plynem přiložte k ventilu zapalovače v přímé poloze a stiskněte a držte po dobu několika sekund, opakujte zhruba 3×. Zapalovač poté nechte “odstát” několik minut, aby se plyn stabilizoval, poté ho můžete použít.
Výměna škrtacího kamínku
Že je načase vyměnit kamínek v zapalovači poznáte snadno: škrtací kolečko se buď protáčí, nebo naopak zasekává. U zpalovačů Zippo vyjměte insert a uvolněte šroub, který uvidíte. Na jeho konci je pružina, která přitlačuje kamínek, ten vysypte, vložte nový a šroub opět utáhněte.
Výměna knotu
Opět vyjměte insert a uvolněte šroubek. Ten spolu s kamínkem uložte na bezpečné místo. Vyjměte plstěné dno a vatovou výplň nádržky. Pomocí pinzety vytáhněte starý knot a přes hrdlo zapalovače navlečte nový. Knot upravte aby dosahoval na výšku komínku a zbytek urovnejte v nádržce tak, aby procházel skrz celou vatovou výplň a mohl tak vzlínat plynule a co nejvíc paliva. Vraťte zpátky škrtací kamínek, plstěné dno a zašroubujte pomocí šroubku. Nádržku naplňte palivem a vraťte zpět do schránky.