Jak vybrat zarážku?

Když se setkáte s označením zarážky pod nástrahY, v tomto případě není myšlen prvek, který zabrání pohybu olůvka je to zpravidla drobný kousek vhodně tvarovaného materiálu, který slouží k upevnění nástrahy na jemné koncové vlákno (nejčastěji se používají speciální šňůrky) pro lov populární metodou „na vlas“. Jako nástraha nemusejí bát použity jen boilies nebo pelety, škála použitelných nástrah je neuvěřitelně široká a lze samozřejmě vytvářet podle své fantazie i nástrahy kombinované. Vždy ale musejí dobře držet a umožňovat snadné upevnění i případnou manipulaci.

Když se setkáte s označením zarážky pod nástrahY, v tomto případě není myšlen prvek, který zabrání pohybu olůvka je to zpravidla drobný kousek vhodně tvarovaného materiálu, který slouží k upevnění nástrahy na jemné koncové vlákno (nejčastěji se používají speciální šňůrky) pro lov populární metodou „na vlas“. Jako nástraha nemusejí bát použity jen boilies nebo pelety, škála použitelných nástrah je neuvěřitelně široká a lze samozřejmě vytvářet podle své fantazie i nástrahy kombinované. Vždy ale musejí dobře držet a umožňovat snadné upevnění i případnou manipulaci.

Doba čtení 6 min.
Aneta, redakce Heureka.cz

Zarážky pro boilies

najdete v nepřeberném výběru různých velikostí, tvarů a typů. Mohou být zcela titěrné a téměř neviditelné, ryba si jich tedy prakticky nemá šanci všimnout a vlastnosti nástrahy také nijak neovlivní, manipulace s těmito nejmenšími zarážkami je pro rybáře se slabším zrakem někdy ale kamenem úrazu i při použití brýlí nebo speciální lupy. Nebojte se použít i na první pohled nápadnější prvky.

Boilies kuličky bývají pevné a k provléknutí vlákna, na němž bude nástraha nabízena, se používá speciální navlékací jehla nebo také můžete sáhnout po osvědčených vrtáčcích s minimálním průměrem. Boilies tak nepoškodíte a kulička bez prasklin vydrží pochopitelně ve vodě značně déle. Stejný typ zarážek lze pochopitelně použít i pro další druhy nástrah nebo jejich kombinace. Některé typy zarážek mají podle materiálu i vliv na plovací vlastnosti nástrahy, buď ji nadlehčují a udržují tak nad zabahněným dnem nebo přímo u hladiny, nebo ji naopak lehce zatíží a podrží u dna.

PRO LOV NA PELETY

je primárně určen trochu jiný typ zarážek, jsou vytvořeny tak, aby do nastražované pelety zapadly a díky svému tvaru ji dobře přidržely. Velmi často jsou proto vytvarovány do tvaru „V“ nebo se podobají písmenu ypsilon. Upevnění je prováděno stejným způsobem jako při lovu na boilies, pelet často používáme i několik najednou. Praktický je i tvar miniaturního kuželu, kdy hrot zapadne do těla pelety a rozšířená základna zaručí dostatečně pevné upevnění.

Pelety a boilies můžeme kombinovat a s trochou fantazie a trpělivosti sestavíme pro ryby velmi lákavé „panáčky“ v podobě jakých si miniaturních sněhuláčků. Kromě boilies a pelet v nich můžeme použít nadnášecích polystyrénových kuliček nebo korkových válečků, které navíc lze nadipovat podle potřeby, možnosti jsou ale mnohem širší. Velmi dobře funguje kombinace boilies a pelet s kukuřicí, kousky větších červů a dalšími aromatickými nástrahami. Pokud víte, co mají ryby na „vašem“ revíru v oblibě, máte z poloviny vyhráno! V kombinaci s vhodným zakrmováním potom docílíte těch nejlepších výsledků. Malé silikonové zarážky ve tvaru zrnek, kuželů nebo podkovy doplňují i měkké kroužkové zarážky nebo plastové kloboučky, jež částečně můžeme zatáhnout do otvoru v peletě. I ty drží přímo skvěle.

PRODLOUŽENÍ A ZKRACOVÁNÍ ZAVĚŠENÉHO VLASU

se provádí celkem snadno, pokud použijete pro upevnění nástrahy k tomuto účelu speciálně vyvinuté zarážky. Ty jsou pouze zasunuty do očka na konci vlasu a upevněny jeho dotažením. I tak ale drží spolehlivě, když budete potřebovat délku vlasu upravit nebo vyměnit nástrahu, stačí uvolnit zarážku ze smyčky, odložit ji na vhodné místo (protože je malá a mohli byste ji přece jen ztratit), provést požadované úpravy a nasadit ji zpět na své místo. 

Tato zarážky jsou do očka na konci nastraživšího „vlasu“ opevněny buď jen pouhým provléknutím a zatažením, někdy ale slouží pro lepší zajištění háček na jejich spodní straně, po zachycení očka prostě opatrně háček zamáčknete do nástrahy a drží opravdu velice spolehlivě. S náležitou opatrností lze nástrahu sejmout a později znovu použít.

KUKUŘICE JAKO ZARÁŽKA?

Nejedná se o skutečnou kukuřici, je to věrně působící napodobenina oblíbené nástrahy, která kromě funkce zarážky pomůže zvýšit i přitažlivost sestavy na pohled. Stejně tak můžete jako zarážku použít plastovou napodobeninu hrášku, červa nebo drobného broučka, některé tyto zarážky se vyrábějí i v luminiscenčním provedení. 

Na první pohled to třeba vypadá nezvykle, ale takový optický prvek někdy přináší opravdu překvapivý úspěch. Je to prostě pro ryby zase něco nového. Tyto atypické zarážky využijeme především v mělké čisté vodě a při lovu u hladiny. Setkat se můžete i s napodobeninami oříšků, chlebové střídky a dalšími zajímavými nápady. Ryby rozhodně neplaší a neodradí.

NA BOILIES A PELETY BEZ VLASU?

Časy, kdy se některý a věci neznalý nezkušený rybář pokoušel na špičku háčku napíchnout kuličku boilies nebo peletu jsou už dávno za námi, přesto se ale nesmějte! Takové nastražení je skutečně možné provést a dokonce je tato montáž v některých případech výrazně účinnější, než běžně používaná sestava.

PRUŽNÝ PŘEVLEČNÝ KROUŽEK

K upevnění pelety totiž můžete použít pružný silikonový kroužek, který ji dobře přidrží a přitom „nepřeštípne“. S kuličkou boilies je to sice trochu náročnější, ale i v tomto případě bývá montáž účinná. Primárně jsou tyto kroužky však určeny pro lov na pelety, s nástrahou ryba rovnou vezme do tlamky i háček, který je k nástraze připojen, aniž by byla ovšem peleta nastražena na jeho špičce. 

Při odhozu s již namočenou a vytaženou nástrahou je třeba dbát opatrnosti, pelety ve vodě změkly a jsou-li namočeny déle, raději vezměte novou. Ale pokud se nepodaří nahodit přesně do zakrmeného místa a chcete hned bezprostředně provést přehození nástrahy, problém s tím určitě nebude. Vybírejte si vždy vhodnou velikost, sada kroužků obsahuje zpravidla dostatečný výběr.

ADAPTÉR NA BOLILIES

K upevnění boilies těsně na háček slouží další šikovná pomůcka, nazývaná často adaptér. V sadě najdete i vrtáček (boilies je někdy vhodnější provrtat než rovnou propichovat, vyhnete se tak případnému praskání magických kuliček) a jehlu pro navléknutí speciálního silikonového přípravku, Ano, to je tajemství adaptéru. 

Jednu nebo více kuliček boilies provléknete silikonovou tyčinkou, která má na jednom konci nalisovanou zarážku a na druhém je opatřen malým očkem. Opravdu hodně malým, je tak akorát, abyste jím provlékli špičku háčku a montáž je hotová! Lze použít i při nastražování větších pelet. Délku adaptéru vybereme podle velikosti a počtu nastražovaných kuliček.

POHLTIT NÁRAZ

velkého zátěžového olova na obratlík nebo karabinku v montáži je vždy žádoucí, jinak v uzlících dochází k nadměrnému zatížení vlasce či šňůry. K tomuto účelu slouží spolehlivě gumové korálky a válečky, které by neměly chybět ve výbavě žádného rybáře, který se věnuje snad nejpopulárnějšímu způsobu lovu - na položenou.

ANGLIČÁKY NEJSOU JEN AUTÍČKA

jinak se s nimi setkáte pod označením „anglický splávek“ nebo wagner či průběžný splávek. A pro používání těchto splávků je potřeba na vlasci vodná zarážka, Často rybáři využívají právě při lovu s tímto typem splávků jako vhodnou a spolehlivou zarážku takzvané stoppery. Ty mají také velmi osobitou přezdívku, podle charakteristického vzhledu a zbarvení se jim totiž říká „myší bobky“. Ti plavačkáři si ale vymýšlejí názvy, co říkáte?

NA RYBY S ROVNÁTKY?

Svým způsobem to vypadá nějak podivně, ale tahle rovnátka se nenasazují na zuby, nasadíte je na konec ramínka háčku a rovnátka už se postarají o to, aby vlasec od háčku vedl ve správném úhlu. To je totiž velice důležité pro zásek. Vyrábějí se v různých provedeních, účel mají ale stále stejný.

Obyčejná trubičková silikonová rovnátka jsou jednoduchou pomůckou, která vám ale mohou pomoci výrazně snížit počet promarněných záběrů, háček totiž vždy bude v tom správném směru a úhlu. Kromě hadiček a trubiček můžete použít i napodobenin červů a patentek, které plní stejný účel, navíc však dodají díky zhledu oblíbené rybí potravy háčku zdání nenápadnosti. Vyrábějí se v mnoha velikostech i barevných variantách, pro nasazení rovnátek je nejlepším nástrojem speciální navlékací jehla, vyráběná přímo k tomuto účelu.

ZAJISTIT KROUŽEK

pro volný závěs vypadá na první pohled jako problém, existují ale speciální zarážky, které vše s přehledem řeší. Pokud používáte kroužky pro upevnění vlasu pro nástrahu nebo pro pohyblivé zavěšení nástrahy na ramínku háčku, oceníte tyto malé, ale spolehlivě sloužící pryžové zarážky. 

Materiál, který byl použit pro jejich zhotovení, je velmi pevný a odolný, k roztržení ani prasknutí při správném zacházení se zarážkami nedochází, můžete je i použít opakovaně. Nebudete k jejich fixaci potřebovat ani kapku lepidla a přesto spolehlivě udrží kroužek i s velkou nástrahou. K dispozici je samozřejmě lepší mít tyto zarážky ve více velikostech, tu správnou si vyberete podle zvoleného háčku.