Jak vybrat závěsné křeslo?

Chcete si zútulnit venkovní posezení, nebo hledáte využití prázdného koutu v pokoji? Závěsné křeslo vás příjemně ukolébá. Kromě vhodné volby materiálu si také povíme, jak vybrat závěsné křeslo se zaměřením na umístění a způsob ukotvení.

Chcete si zútulnit venkovní posezení, nebo hledáte využití prázdného koutu v pokoji? Závěsné křeslo vás příjemně ukolébá. Kromě vhodné volby materiálu si také povíme, jak vybrat závěsné křeslo se zaměřením na umístění a způsob ukotvení.

Doba čtení 3 min.
David, redakce Heureka.cz

Jak vybrat závěsné křeslo podle umístění

I když na trhu najdete spoustu univerzálních závěsných křesel, je lepší si před nákupem daného modelu ujasnit, kde přesně se chystáte lenošit.

Na zahradu

U venkovních závěsných křesel nemáte svázané ruce co do velikosti konstrukce a hrubosti materiálu. K venkovním kouskům se dále může hodit ochranný nepromokavý obal nebo slunečník, který mohou mít některé venkovní modely zabudovaný přímo v konstrukci.

Zahradní závěsná křesla

Do bytu či domu

Interiérová závěsná křesla mívají lehká textilní provedení, která nezaberou příliš prostoru a oproti klasickým křeslům se kolem nich snadno projde.

Interiérová závěsná křesla

Na co se zaměřit

Materiál

Co se materiálu týče, rozlišujeme:

  • materiál potahu (sedátka)

  • materiál konstrukce

Pokud preferujete venkovní použití křesla, vybírejte odolné materiály, kterým nevadí náhlé změny teplot a nepříznivé povětrnostní podmínky. Mezi nejodolnější patří kovová závěsná křesla.

Kovová závěsná křesla

Také ratanová závěsná křesla jsou oblíbenou volbou, ale oproti kovu jsou náchylnější na vlhkost, a proto se spíše hodí do zastřešených míst na balkoně nebo pod pergolu. Podobně jsou na tom i dřevěná závěsná křesla, která jsou při vyšší vlhkosti náchylná k porušení. Mezi nejstabilnější a nejpevnější potom patří dubové nebo bukové konstrukce.

O něco odolnější je umělý ratan, který se dá i barvit, proto může být na první pohled k nerozeznání od kovového.

Ratanová závěsná křesla

Dřevěná závěsná křesla

Lehčí a také levnější variantou jsou plně látková křesla, která se skládají z pevně podpěrné tyče, provazů a sedátka, které může být podobně jako houpací síť látkové, pletené, nebo v moderním makramé stylu. Tyto modely jsou skvělé i pro děti. Po delší době však mohou být nepohodlné vlivem chybějící opěrné konstrukce.

Způsob uchycení

Na výběr máte ze dvou možností. Závěsné křeslo se stojanem postavíte kamkoliv a uchycení už víc řešit nemusíte. Před zakoupením si však ověřte, že model skutečně obsahuje konstrukci, tedy stojan, a že se nejedná pouze o ilustrační fotografii.

Stojan na závěsné křeslo lze totiž dokoupit zvlášť a v případě, že vám nevyhovuje uchycení do stropu, můžete původně závěsné křeslo do stropu (či do trámu apod.) přeměnit na samostatně stojící.

Velikost

Často se setkáte s doporučením vybrat o něco větší křeslo, než jste zamýšleli. Menší by vám sice bylo akorát, ale hlubší poskytne větší komfort. Velikost XXL je určena pro dvě osoby a skvěle poslouží například i maminkám na mateřské.

Naopak nejmenší modely skvěle padnou do dětských pokojíčků. Pro děti se také vyrábějí speciální polohoupačky/sedačky, které jsou přizpůsobené dětské velikosti.

Nosnost

Nosnost řešíte hlavně ve chvíli, kdy pořizujete křeslo pro dvě osoby. Také u klasických modelů si však zkontrolujte, že máte dostatečnou rezervu například na domácího mazlíčka. Nosnost závěsných křesel se většinou pohybuje od 90 do 130 kg.

Počítejte s rezervou alespoň 20 kg s přihlédnutím k tomu, že na rozdíl od židle je závěsné křeslo ve vzduchu ukotvené jedním bodem. 80kg člověk by měl proto vybírat ideálně 100kg nosnost.

Související

Dekorační polštáře

Deky

Zahradní slunečníky

Zahradní stoly

Zahradní úložné boxy

Chladící tašky a boxy

Otázky a odpovědi

Záleží na materiálu konstrukce a potahu. Plastové provedení, stejně tak jako umělý ratan, postačí v případě potřeby očistit navlhčeným hadrem. K dřevěnému materiálu přistupujte šetrněji a ideálně jednou za čas ošetřete olejem. Na kovový nábytek použijte přípravek proti korozi. A nakonec myslete také na potah, který podle druhu materiálu perte v pračce, nebo ručně. Také celotextilní křesla je možné prát v pračce, pokud lze veškerý nosný materiál vyjmout.

Za velmi populární je považováno mikrovlákno díky příjemnému povrchu, prodyšnosti a nenáročnému čištění.