Jak vybrat zdroj?

Počítačový zdroj je nezbytnou součástí počítačových sestav. Než začnete nový zdroj vybírat, měli byste znát energetickou náročnost své sestavy. Osazeným komponentům je potřeba přizpůsobit výkon zdroje i další jeho parametry jako počet konektorů, druh chladiče a podobně.

Počítačový zdroj je nezbytnou součástí počítačových sestav. Než začnete nový zdroj vybírat, měli byste znát energetickou náročnost své sestavy. Osazeným komponentům je potřeba přizpůsobit výkon zdroje i další jeho parametry jako počet konektorů, druh chladiče a podobně.

Doba čtení 5 min.
Tomáš, redakce Heureka.cz

Základní rozdělení zdrojů

Počítačové zdroje jsou k dostání ve třech nejčastějších formátech, které definují jejich fyzické rozměry a pojí se s použitím různých skříní.

ATX zdroje

Naprostá většina počítačových zdrojů dnes vychází ze standardu ATX (Advanced Technology eXtended), který definuje rozmístění, rozměry a další parametry komponent v počítači. Majorita počítačových skříní, základních desek a dalších komponent se drží právě tohoto formátu. ATX je nejběžnější formát používaný ve většině stolních počítačů.

 • Nejpoužívanější formát zdrojů

 • Široká nabídka

 • Nízká cena

TFX zdroje

V porovnání s ATX je tento formát využívaný zřídka, stvořen je zejména pro mini nebo mediální počítače. Proto jsou TFX zdroje velmi kompaktní a obvykle dosahují nižších výkonů, protože tyto počítače mají malou spotřebu. Konektory zdroje se drží standardu ATX.

 • Menší formát

 • Nižší výkony

SFX zdroje

Opět spíše okrajová záležitost, SFX je formát malých rozměrů (zhruba o polovinu menší objem než u ATX), určený pro sestavy ve skříních Mini-ITX a kompaktní herní systémy. SFX zdroje poskytují dostatek energie pro napájení silných grafických karet PCIe, bývají tiché, spolehlivé a efektivní. Většinou mají 80mm ventilátor.

 • Kompaktní rozměry

 • Dostatečně silná 12V větev pro napájení PCIe komponent

 • Menší ventilátor

 • Omezený výběr produktů

Důležité parametry zdrojů

Výkon

Počítačové zdroje se vyrábí s výkony od 300 do 1 200 W. Potřeba výkonu vždy vychází od typu počítačové sestavy a spotřeby v ní použitých komponent. Obecně lze PC sestavy rozdělit do 3 skupin.

 • Běžné, tzv. kancelářské PC sestavy - postačí výkon do 400 W

 • Herní PC sestavy - většinou dostačuje 600W zdroj

 • Extrémně PC výkonné sestavy - mohou vyžadovat zdroje s výkonem 800 W a vyšším

Kromě celkového výkonu prověřte i jeho rozložení mezi jednotlivé větve napětí. Podstatné je, kolik výkonu je zdroj schopen dodat na +12V větev, která je v moderních počítačích klíčová, protože napájí procesor, grafickou kartu a 3,5" pevné disky.

Účinnost

Účinnost nebo také efektivita vyjadřuje jaké množství ze spotřebované energie je reálně využito. U dnešních PC zdrojů je to již standardně přes 80 %. Míru efektivity zdroje udávají certifikace 80 Plus. Níže jsou seřazeny vzestupně od nejnižší po tu nejvyšší. Označení účinnosti zdroje k počítači

Certifikace

Účinnost při 20% zatížení

Účinnost při 50% zatížení

Účinnost při 100% zatížení

80 PLUS

82 %

85 %

82 %

80 PLUS Bronze

85 %

88 %

85 %

80 PLUS Silver

87 %

90 %

87 %

80 PLUS Gold

90 %

92 %

90 %

80 PLUS Platinum

92 %

94 %

90 %

80 PLUS Titanium

94 %

96 %

91 %

Díky zdroji s vysokou účinností lze při provozu počítače uspořit docela zajímavou finanční částku za odběr elektrické energie. Při intenzivním používání se může jednat o stokoruny ročně. Naopak pokud váš počítač poběží jednotky hodin týdně, investice do vysoce efektivního zdroje se vám nikdy nevrátí.

Napájecí konektory

Zdroje mají na svém výstupu několik konektorů pro napájení různých komponent. Těmi nejdůležitějšími jsou:

 • 24-pinový napájecí konektor slouží pro napájení základní desky.

 • ATX12V 4-pinový/8-pinový napájecí konektor je připojen k základní desce a poskytuje zvláštní napájení pro procesor.

 • 4/8-pinové periferní konektory (Molex) slouží ke klasickému napájení pevných disků a mechaniky CD, DVD a Blu-Ray.

 • 4-pinový Berg (mini-Molex) je malý konektor pro napájení 3,5" disketových mechanik.

 • 15-pinové konektory SATA napájení pro různé komponenty se SATA rozhraním (pevný disk a mechaniky CD,DVD,Blu-Ray).

 • 6/6+2/8-pinové napájecí konektory pro rozšiřující karty připojované přes PCI-Express.

Co se délky kabelů týká, do skříní typu mini a midi-tower jsou vhodné zdroje s délkou kabelů okolo 45–50 cm. U větších big tower skříní však ani to nemusí stačit. U výkonnějších zdrojů lze předpokládat delší kabeláž, jelikož jsou určeny pro napájení více komponent v objemnějších skříních. U lepších zdrojů jsou trendem ploché kabely, které zabírají méně místa než kabely s masivním opletením.

PC zdroj dodává energii všem komponentům počítače.

U jednotlivých druhů konektorů a jejich počtu si pohlídejte dostatečný počet kabelů se šestipinovými nebo osmipinovými konektory pro PCIe grafiky. K napájení jedné výkonné grafiky mnohdy potřebujete rovnou i dvojici těchto konektorů a používání redukcí na molex rozhodně nedoporučujeme.

Modularita kabelů

Modulární kabeláž umožňuje připojit ke zdroji připojit jen kabely, které potřebujete. Zdroje mohou být modulární a semi-modulární. Semi-modulární zdroj má pevné kabely 24 pin pro napájení základní desky a 8 nebo 4 pin kabely pro napájení procesoru. SATA, Molex a 6 pin na grafiku lze připojit nebo odpojit.

Typ chlazení a hlučnost

Při transformaci energie přivedené do zdroje z elektrické zásuvky dochází ke vzniku tepla. Čím vyšší lepší má zdroj účinnost, tím méně tepla by mělo vznikat. Tak či tak je nutné chlazení a proto bývají počítačové zdroje opatřeny aktivním ventilátorem. Většina výrobců zdroje osazuje 12-14cm větrákem.

Ventilátory vždy produkují určitou míru hluku. V zásadě ale můžeme říci, že kvalitní zdroj v běžném provozu vůbec neuslyšíte. Při vysokém zatížení se hluk může projevit.

Kvalitní zdroje počítači disponují také funkcí tzv. pasivního chlazení, kdy se netočí ventilátor a odvod tepla se stará kovový chladič. Do tohoto režimu zdroje automaticky přejdou v situaci, kdy není požadován vysoký výkon – při psaní textů, surfování atd. Zdroje s čistě pasivním chlazením nedoporučujeme.

Časté dotazy

V takovém případě mohou nastat následující dvě varianty.

 • PC vůbec nespustíte, protože přísun energie bude příliš nízký.

 • PC spustíte, ale sestava bude nestabilní a nikdy nedosáhne maximálního výkonu. Špatný PC zdroj kromě toho ovlivňuje stabilitu celé počítačové sestavy a snižuje životnost komponent. Nevhodně zvolený nebo nekvalitní zdroj může způsobit zvlněné napětí, které škodí nejen počítači, ale také dalším zařízením připojeným do sítě (televize, DVD přehrávače).

Sečtěte maximální TDP (Thermal Design Power – nejvyšší možný tepelný výkon) grafické karty, procesoru a k hodnotě přičtěte 30 W. Naopak základní desku, operační paměti není potřeba zohledňovat, protože odebírají minimální příkon. Stejně je to s pevným diskem, ale jich budete používat větší počet, připočítejte raději 50 až 100 W navíc (zejména pro rychlé SSD disky).
S výpočtem potřebného výkonu napájecího zdroje vám pomůže stránka Outervision.com.

Životnost PC zdroje nelze obecně dobře určit. Pokud správně zvolíte výrobce, účinnost a zatížení, měl by vám zdroj v počítači vydržet přes 5 let. Pokud máte štěstí a provozujete jeden zdroj 7-10 let, je na místě ho preventivně vyměnit, protože po takové době již nemusí splňovat všechna kritéria. Koupí kvalitního zdroje od prověřeného výrobce výrazně zvýšíte šanci, že vám vydrží opravdu dlouhou dobu.