Jaro je tím pravým obdobím, kdy osvěžit domácnost a zbavit se všeho nepotřebného. Zde je několik základních tipů:
Plánování: Které části vyžadují největší pozornost? Sepište si seznam úkolů k řešení, stanovte si priority a vyhraďte si na jejich dokončení dostatek času.
Třídění: Projděte své věci a zbavte se všeho, co již nepoužíváte nebo nepotřebujete. Buďte nemilosrdní – pokud jste něco v uplynulém roce nepoužili, je pravděpodobně čas to nechat jít. Darujte nebo prodejte věci, které jsou stále v dobrém stavu, a zbytek recyklujte nebo vyhoďte. Pomůže vám metoda KonMari.
Čisticí výbava: Dejte si dohromady všechny pomůcky a přípravky, které budete potřebovat, a případně doplňte zásoby.
Postup čištění: Nejprve se vrhněte na nejčistší místnost nebo nejjednodušší úkol. Začněte stropy a stěnami, poté přejděte k nábytku a podlahám. Vyčistěte okna, zrcadla a svítidla. Nezapomeňte oprášit žaluzie, obrazy, rámy dveří, vypínače a lišty podlah. Pomocí parního přístroje nebo speciálních přípravků vyčistěte také koberce a čalounění.
Organizace: Při úklidu každého pokoje uspořádejte své věci. Používejte úložné přihrádky, koše a police, ať má vše své místo a vyvarujete se hromadění.
Týmová práce: Zapojte celou rodinu a každému přidělte úkoly. Udělejte z toho zábavnou aktivitu s hudbou a občerstvením nebo soutěž.
Udržujte čistotu: Tak zabráníte opětovnému hromadění nepořádku a nečistot a každý další úklid bude snazší. Zkuste metodu uklízení na čas, kdy si vyhradíte 30-60 minut denně a co nejrychleji se snažíte uklidit vše potřebné. Jakmile čas uběhne, je vaše práce dokončena a zbytek počká na další den. Díky adrenalinu toho zvládnete víc než jindy.
Žebříček nejlepších vysavačů Jak doma čistit koberec? Čištění odpadu umyvadla, dřezu i záchodu