Pánevní dno, rozpínající se mezi kostrčí, stydkou sponou a sedacími kostmi, má tvar nálevky a je tvořeno 28 svaly. Jeho hlavní funkcí je podpora orgánů nacházejících se v pánevní oblasti. Má vliv například i na klenbu chodidla či celkovou stabilitu těla.
Pro správné fungování by pánevní dno mělo být dostatečně pevné a pružné. Pokud jej máte oslabené či nedostatečně aktivované, pravděpodobně se setkáváte s celou řadou nepříjemných zdravotních obtíží. K těm nejčastějším patří bolesti zad, inkontinence, prolaps (pokles dělohy), hemeroidy, zácpa, slabá či předčasná ejakulace, nemožnost dosažení orgasmu aj. I v případě posilování pánevního dna platí, že všeho s mírou. Při cvičení si vytyčte čas i na relaxaci a uvolnění, čímž se vyhnete případným křečím a zvýšenému napětí z přepáleného začátku.
Co je příčinou oslabení pánevního dna?
Hlavní příčinu oslabeného pánevního dna hledejte v životním stylu, především pak v nedostatku pohybu. K dalším příčinám patří i sedavé zaměstnání, tahání těžkých břemen, hormonální změny v těhotenství či velmi silný kašel. Nejčastěji se s ochablým pánevním dnem setkávají lidé po 40, pacienti po operaci, ženy v menopauze, těhotné ženy a novopečené maminky po porodu.
8 věcí, které vám přinese aktivované pánevní dno
Správné držení těla a zdravou klenbu chodidla,
viditelně plošší bříško,
absenci inkontinence,
hladší průběh porodu,
zlepšení stability během sportovního výkonu,
snazší dosažení orgasmu,
zmírnění menstruačních bolestí,
lepší erekci a oddálení ejakulace při pohlavním styku.