Zpracování PDA
Většinu čelní stěny přístroje zaujímá displej, ten je dotekový (ovládá se dodávanou tužkou, tzv. stylusem), rozlišení se pohybuje od 160 x 160 bodů (u starších přístrojů) po 640 x 480 o úhlopříčce kolem 3,5 – 4", ale začínají se pomalu prodávat i modely s větším rozlišením. Pod displejem najdete několik tlačítek pro spouštění aplikací a interakci s přístrojem.
Klávesnici pro psaní textu u většiny PDA nenajdete. Můžete si ale nechat na displeji zobrazit malou klávesnici a dodávanou tužkou (ano, jde o dříve zmíněný stylus) na jednotlivá písmena a jiné znaky "ťukat" (tzv. tapat). Pro zaznamenání schůzky klávesnice na displeji stačí.
Pokud máte trochu trpělivosti, můžete zkusit i systém rozpoznávání psaných znaků, kterých existuje několik v závislosti na použitém operačním systému (viz dále). Jedno však mají všechny společné – aby uživatel nepotřeboval několikadenní trénink, vychází tyto systémy z kapitálek. Velké písmeno je totiž těžko zaměnitelné s jiným, tzn. pokud se trochu odchýlíte od výrobcem použitého tvaru písmena (např. u "B" nakreslíte horní "bříško" znatelně větší než spodní), přístroj by měl i tak písmeno rozpoznat.
Tím jsme zmínili i jednu z největších nevýhod rozpoznávání psaných znaků – pokud máte velmi specifický rukopis i při psaní kapitálek, na rozpoznávání písmen raději zapomeňte. "Vyťukávání" textu stylusem na softwarové klávesničce na displeji bude rychlejší a přesnější způsob psaní. Ani to však není spásné řešení, např. při cestě kodrcajícím se autobusem je obtížné strefit se do kýženého písmenka.
Ve srovnání s hardwarovou QWERTY klávesnicí má rozpoznávání textu a softwarová klávesnice zobrazená na displeji jednu výhodu – obojí je mnohem operativnější. Vzhledem k tomu, že velká část QWERTY klávesnic u kapesních počítačů je vysouvací, vyplatí se pro napsání krátké poznámky či vytvoření nové schůzky použít softwarovou klávesnici či rozpoznávání textu.
Ukázka klávesnice zobrazené na displeji PDA
Graffiti, jedna z technologií pro rozpoznávání psaného písma
Jste-li vášnivým psavcem, můžete si vybrat některý z přístrojů nabízejících hardwarovou QWERTY klávesnici. Je však třeba mít na zřeteli, že výrobci PDA s hardwarovou klávesnicí většinou neintegrují do přístroje rozpoznávání písma, neboť je díky přítomnosti "velké" klávesnice ve většině případů zbytečné. Když vám nebude stačit ani tohle, lze u několika modelů připojit klasickou PC klávesnici s USB konektorem, případně si vyberte některou z nabízených univerzálních PDA klávesnic připojitelných přes Bluetooth či infračervený port.
Kapesní počítač s připojenou externí klávesnicí
PDA pro studenty
Studenti tráví denně několik hodin v lavicích nebo na přednáškách, takže je výdrž PDA na jedno nabití klíčovým faktorem. Bohužel, velká část dnes prodávaných přístrojů vydrží méně než 8 hodin. Je třeba tedy vybrat přístroj, pro který se vyrábí akumulátory s větší kapacitou. Takových PDA je plno a díky eBay ani tolik nevadí, že je v České republice nikdo neprodává. Druhou možností prodloužení výdrže je pořízení bateriového zdroje. V nabídce jsou modely v ceně několika tisícovek, které kromě PDA nabijí třeba i mobil a notebook. Vzhledem k omezeným finančním prostředkům většiny studentů se však vyplatí pořídit si jednoduchý, ale neméně efektivní nabíječ využívající 4 AA akumulátory (stojí několik stokorun).
Kapesní počítače byly navrženy pro pořizování krátkých poznámek, nikdo nepočítal s tím, že by se studentům chtělo dělat si zápis z přednášky vyťukáváním písmen na klávesničce na displeji. Naštěstí existují externí klávesnice. Pokud chcete mít co největší možnost výběru klávesnice, je vhodné, aby vaše PDA disponovalo infračerveným portem (zkráceně IrDA) či bezdrátovou technologií Bluetooth. Novou klávesnici pořídíte již od 1 500,- Kč, použitou za polovinu.
Mnoho studentů by si rádo na kapesním počítači prohlíželo prezentace, skripta ve formátu PDF či větší excelové tabulky. Z tohoto důvodu je lepší koupit si PDA s větším displejem. Větší rozlišení displeje sice zvyšuje cenu kapesního počítače, ale zároveň nabízí vyšší komfort práce. U Palm OS zařízení hledejte přístroje s rozlišením 480 x 320 pixelů, u Windows Mobile PDA je za vyšší rozlišení považováno 640 x 480 bodů.
PDA jako pracovní nástroj
Při výběru kapesního počítače do práce je dobré vědět, které aplikace v zaměstnání používáte a zda některé s PDA spolupracují nebo jsou k dispozici ve verzi pro váš kapesní počítač. Jestliže používáte výhradně produkty Microsoftu, zejména Outlook a Exchange, vyplatí se koupě PDA s Windows Mobile. Ne že by u ostatních platforem spolupráce např. s Exchange nebyla možná, ale není tak jednoduchá a někdy je třeba instalace (a tedy i zakoupení) dodatečné aplikace. Další výhodou Windows Mobile je podpora technologie .NET, díky které mohou firemní vývojáři pracující pod .NETem portovat potřebné aplikace pro kapesní počítač.
Pokud vezmeme v úvahu cenu, jsou základní modely Palm OS zařízení obvykle o něco levnější než přístroje s Windows Mobile. Při nákupu několika desítek či stovek zařízení pocítíte i malý cenový rozdíl.
S rostoucím výkonem "obyčejných" PDA souvisí fakt, že mohou uspokojit méně náročného hráče. Jestliže tedy není střílení zombíků či automobilové závody vaším denním chlebem a chcete si jen ukrátit čas při čekání na autobus, vystačíte si s jakýmkoli dnešním PDA.
Co všechno PDA dokáže?
Vzhledem k tomu, že kapesní počítače je možno považovat za nástupce digitálních diářů, zvládají PDA evidenci každodenní agendy – nechybí kalendář ani úkolovník. U každé schůzky v kalendáři je možno zadat datum a přesný čas začátku a konce akce. Abyste na schůzku nezapomněli, lze k ní přiřadit zvukové upozornění (samozřejmě s dostatečným předstihem). Jestliže se některé schůzky opakují, není nutno je do kalendáře zadávat po jedné, stačí nastavit opakovaní a případně i datum poslední schůzky
Kalendář v Palm OS - pohled na 9 měsíců v roce
Kalendář z Windows Mobile PDA
PDA programy pro práci s úkoly slouží k zápisu těch událostí, u kterých není znám přesný čas. Do úkolů si tak zapíšete např. pracovní projekty trvající několik dní či záležitosti, které je třeba k určitému datu (např. do odjezdu na dovolenou) zařídit. Stejně jako v případě kalendáře je možno jednotlivé úkoly řadit do kategorií (např. Rodina, Práce, Zábava). Velmi důležitou součástí úkolové aplikace je možnost přiřadit si ke každému záznamu prioritu. V případě potřeby je pak možno úkoly filtrovat a nechat si zobrazit jen ty záznamy v kategorii "Práce" seřazené od nejdůležitějších (tj. s největší nastavenou prioritou) po ty nejméně podstatné.
Úkolovník v Palm OS
Úkolovník ve Windows Mobile
V základní výbavě kromě již zmíněných aplikací nechybí ani program pro zápis krátkých textových poznámek, záznamník zvuku a také aplikace pro správu kontaktů. Nezávisle na použitém operačním systému či na stáří PDA je možno ke každému jménu uložit několik telefonních čísel, poštovních adres a také e-mailovou adresu. Jestliže si chcete k lidem ukládat např. datum narození či jméno oblíbené restaurace, ani to není u kapesního počítače problém, stačí využít některé ze standardně nadefinovaných kolonek a přizpůsobit si je k obrazu svému.
Výpis kontaktů v podání Windows Mobile
V posledních letech používá PDA stále více lidí k prohlížení webových stránek a k práci s elektronickou poštou. Obojí zastanou kapesní počítače již v základní výbavě. Současné verze webových prohlížečů si většinou poradí i s náročnějšími stránkami využívajícími JavaScriptu a Flashe. Vzhledem k menšímu rozlišení displejů kapesních počítačů se však stále vyplatí pracovat s textovou verzí dané stránky (pokud je samozřejmě k dispozici). Webové prohlížeče v kapesních počítačích mají dvě velmi užitečné funkce, které PDA brouzdání velmi usnadňují. Jednak lze vypnout načítání obrázků, takže pokud platíte za přenesená data nebo za dobu připojení, tuto funkci nejspíše oceníte. Druhou vymožeností je možnost "přeskládat" stránku tak, aby se co do šířky vešla na displej kapesního počítače a nebylo třeba posunovat do stran.
Pocket Internet Explorer, webový prohlížeč ve Windows Mobile
E-mailové programy v kapesních počítačích nabízejí většinu podstatných funkcí jako jejich kolegové z PC. Posuďte sami: Pracovat můžete jak s POP3, tak i s IMAP účty. E-maily můžete stahovat celé, nebo jen hlavičku, případně pouze předem zadanou velikost v KB. Pro větší přehlednost si můžete poštu třídit do složek. E-mailový klient v kapesním počítači si rozumí také s přílohami a pokud máte patřičný prohlížeč, můžete si soubor hned otevřít. S nejčastějšími formáty (DOC, XLS, PDF, JPG) si poradí všechny kapesní počítače, některé prohlížeče najdete v přístroji hned po zakoupení, jiné je třeba doinstalovat. Potěšující je, že jde často o freeware, takže vás rozšíření funkcionality kapesního počítače nic nestojí.
V základním stavu, tj. po vybalení z krabice, toho kapesní počítače zase tolik neumí, chybí např. navigační program. Ten a další stovky programů si můžete do vašeho PDA nainstalovat. V další kapitole si v krátkosti shrneme programy, které jsou často (ale nemusí to být pravidlem) k dispozici pro oba hlavní operační systémy (viz dále) a mezi konkurenčními aplikacemi vynikají, tj. nabízejí funkce navíc či příznivou cenu.
Autor: Pavel Bureš, redaktor magazínu Svět hardware odpovědný za rubriku Mobilní zařízení a dlouhodobě se věnující testování PDA