Jak zařídit ložnici svých snů? Inspirace k vybavení ložnice od postele po výmalbu

Ložnice je místem klidu, odpočinku a intimity. Nabíráme v ní síly do dalšího dne a sdílíme zde se svými milovanými první chvíle po probuzení i předtím, než se ukládáme ke spánku. Měla by být zařízena s ohledem na funkčnost i vzhled, abychom se v ní cítili příjemně a uvolněně. Inspiraci k vybavení ložnice od A do Z najdete v našem článku.

Ložnice je místem klidu, odpočinku a intimity. Nabíráme v ní síly do dalšího dne a sdílíme zde se svými milovanými první chvíle po probuzení i předtím, než se ukládáme ke spánku. Měla by být zařízena s ohledem na funkčnost i vzhled, abychom se v ní cítili příjemně a uvolněně. Inspiraci k vybavení ložnice od A do Z najdete v našem článku.

Doba čtení 12 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Vyspěte se na to

V ložnici odpočíváme, spíme, sdílíme zde intimní prostor se svým partnerem i načerpáváme síly během nemoci. Ložnice by proto měla být umístěna do klidné části domu či bytu, a neměla by být průchozí s výjimkou vstupu do koupelny nebo šatny. U zařizování ložnice bychom měli myslet na vhodné uspořádání nábytku a přímý přístup k oknu. V ložnici bychom se měli cítit za každých okolností pohodlně a příjemně. Prostor by měl být vzdušný a útulný v souladu s námi preferovaným interiérovým stylem.

Styly v interiéru

Vybavení ložnice začíná postelí

Dominantním kusem nábytku každé ložnice je postel. Může být kovová, čalouněná, vyrobena z lamina nebo z masivu. Všechny z těchto uvedených materiálů mají své pro i proti. 

Kovová postel

Kov je přirozeně velmi náchylný na okolní teplotu. Zatímco během horkých dní má tendenci se mírně roztahovat, v zimě nepříjemně chladí. Konstrukce kovových postelí jsou většinou vyrobeny ze železa a jeho slitin. Jsou pevné, odolné a případný prach stačí otřít vlhkým hadříkem či speciálním antistatickým přípravkem. Majitelé některých modelů kovových postelí si stěžují na vrzání, proto si dejte u výběru patřičně záležet. 

Čalouněná postel

Čalouněné postele jsou v českých ložnicích považovány za nejoblíbenější, a to kvůli absenci ostrých hran a šroubků, které jsou ukryty pod polstrováním a vrstvou látky. Podle odborníků na zdravý spánek však pohlcují podstatně více prachu než postele z jiných materiálů, kvůli čemu je jejich údržba náročnější. Z tohoto důvodu jsou doporučovány zejména na občasné spaní nebo do pokoje pro hosty. Čalouněné modely postelí často nejvíce vyhovují starším lidem, kteří s přibývajícími lety ocení spíše vyšší postel kvůli snadnějšímu vstávání.

Lamino postel

Postele z lamina většinou nedosahují kvality masivních postelí. Jejich nižší cena je na úkor pevnosti ve spojích, které časem povolí, a rám postele se tak může rozkývat. Vyviklané spoje nemusí jít utáhnout, v důsledku čeho postel začne vrzat. Po určitém čase může dojít i k postupnému odlupování nalepených hran na vrchní straně postranic.

Postel z masivu 

Hlavní výhodou masivních postelí je přírodní materiál, hřejivost a pevnost spojů rámu. Dřevo je mimořádně příjemné na dotek, a navíc zdravotně nezávadné. U výběru postele z masivu je dobré si ohlídat tvrdost dřeva. Smrk a borovice jsou zpravidla měkčí a tedy náchylnější na poškození a k tvorbě otlaků. Na rozdíl od křehké borovice, smrk má méně suků a neobsahuje tolik pryskyřice, díky čemu tak výrazně na slunci nemění barvu. Naopak, buk, dub a břízu zařazujeme mezi tvrdá dřeva, která déle vydrží. S lepší odolností a výdrží jde ruku v ruce i vyšší pořizovací cena

Postel Boxspring 

Za zmínku stojí i americké vysoké postele Boxspring, které zaujmou především fanoušky luxusu a vysoké kvality. Součástí tohoto druhu postele je matrace a tzv. topper, neboli vrchní přistýlková matrace, která chrání matraci před opotřebováním, zpevňuje, nebo naopak změkčuje její povrch, a lze ji podle individuální potřeby jednoduše vyměnit. 

Jak vybrat postel?

Při výběru postele byste měli kromě materiálu myslet i na správné rozměry, aby se vám postel vešla do místnosti a svou velikostí vám zároveň poskytla dostatek prostoru pro kvalitní odpočinek. 

Bez roštu ani ránu

Rám postele k funkčnosti postele nestačí. Abyste dosáhli pevného základu pro následné umístění matrace, je důležité vybrat vhodný rošt do postele. Špatně zvolený rošt může vést k postupnému ničení matrace, snížení její životnosti a zejména pak k vašemu nekvalitnímu spánku.

Postelový rošt neslouží pouze pro odlehčení matrace, ale také k jejímu důkladnému provětrávání a ochranou před vlhkostí, ve které se daří roztočům a plísním. Polohovací rošty navíc uleví unaveným nohám či majitelům křečových žil. Kvalitní rošty jsou rozděleny na anatomické zóny – jejich jednotlivé části mají různou tuhost pro zabezpečení maximálního možného pohodlí.

Potřebujete poradit s výběrem roštu? Podívejte se na našeho průvodce, který vám pomůže rozšířit si obzory. Vybírat lze z laťkových roštů a lamelových roštů nebo pevných desek – každý typ se hodí k určitému druhu matrace. Důležitost správného rozměru a nosnosti je samozřejmostí. 

Jak vybrat rošt?

Matrace jako základ kvalitního spánku

Správný výběr matrace je hotová alchymie. Současný trh nabízí tolik možností – jak druhů roštů, matrací, jejich tvrdost, materiál, rozdělení na zóny, velikost, výšku apod., až jde z toho hlava kolem. A protože matraci nepořizujeme na rok ani na dva, měli bychom si dát na jejím výběru mimořádně záležet. Pokud dodržujete všeobecné doporučení osm hodin spánku denně, proležíte na ní třetinu svého života. A to není vůbec málo. Pojďme tedy tento tvrdý oříšek společně rozlousknout.

Tvrdost matrace 

Obecně se dá říct, že mužům a mladším lidem vyhovují spíše tvrdší matrace, zatímco ženy a starší lidé naopak ocení měkčí modely. Tady ovšem pozor – zatímco příliš tuhý povrch dokáže seniorům přivodit či zhoršit bolesti kyčlí a jiných kloubů, z měkké matrace se jim může hůř vstávat. Proto je pro ně nejlepší tzv. zlatá střední cesta.

Osoby do 90 kg nemusí tvrdost nijak extra řešit a matraci smí vybírat čistě pocitově. Lidé nad tuto hmotnostní hranici by měli při výběru sáhnout ideálně po matraci s tuhostí 3-5, která jim poskytne dostatečnou oporu.

Jaká matrace bude pro vás ta pravá podle polohy při spánku?

Pokud vás netrápí žádné zdravotní těžkosti, vyšší váha ani věk, můžete se při výběru matrace řídit svou oblíbenou polohou při spaní. Matrace by se měla přizpůsobit zejména v místech, kde je na ni vyvíjen největší tlak (ramena, lopatky, bederní část a paty).

  1. Spíte na zádech: Jde o nejzdravější polohu při spánku. Nejvhodnější je pro vás taková matrace, která poskytne vašemu tělu dostatečnou oporu. Můžete zvolit tužší matraci (tvrdost 3-5), která zajistí, že vaše bedra nebudou během spánku propadat a omezí se tím bolest zad.

  2. Spíte na břiše: Tato poloha je výborná při bolestech bederní páteře, neboť při ní dochází k vyrovnání tlaků v meziobratlových ploténkách. Ohlídat byste si měli výšku polštáře, která může souviset s bolestmi krční páteře. Pro spánek na břiše vám lze doporučit střední matraci s tvrdostí 2-4, protože do měkké byste se propadali, zatímco tuhá by pro vás byla nekomfortní.

  3. Spíte na boku: Měkká matrace s tvrdostí 1-3 pro vás bude ideálním řešením. V oblasti ramen a boků vám ustoupí, díky čemu vás tato místa nebudou bolet a vyhnete se tím nutkání neustálého střídání poloh během spánku. 

  4. Polohy během spánku často střídáte: V tomto případě neuděláte krok vedle pořízením matrace s univerzální tuhostí 2-4.

  5. Spíte v klubíčku: Spánek v poloze tzv. embrya je ze všech spánkových poloh nejméně zdravý. Tato často oblíbená poloha způsobuje zhoršené dýchání a během spánku se celkový neurologický systém dostatečně neuvolňuje – naopak, zůstává v mírném napětí.

  • Spíte na zádech: Pokud spíte ve stylu vojáka, tedy s rukami podél těla, zřejmě jste tvrdohlaví, rezervovaní, konzervativní a neradi měníte své názory. Jestli máte své končetiny volně rozhozené do prostoru (neboli do tvaru hvězdice), máte smysl pro humor, velké sebevědomí, rychle se spřátelíte s cizími lidmi a možná máte sklony k egoismu.

  • Spíte na břiše: Potřebujete mít věci silně pod kontrolou. Pravděpodobně máte pevnou vůli, disponujete skvělými organizačními schopnostmi a možná... jste příliš brzy dospěli a toužíte po šťastném dětství a péči, která vám v nižším věku nebyla dopřána v takové míře, jakou byste potřebovali.

  • Spíte na boku: Spí se vám nejpohodlněji na boku? Dost možná máte od světa velká očekávání a vysoká sebekritika vám není cizí. Nebuďte přílišně podezíraví vůči svému okolí a zkuste ostatním víc naslouchat.

Délka, šířka a výška matrace

U přemýšlení nad rozměrem své nové matrace na dvojlůžko pravděpodobně narážíte na otázku: „Jedna společná, nebo dvě oddělené matrace?“

Výhodou jednoho kusu matrace je jednolitý povrch, který je bez mezery mezi jednotlivými matracemi. V tomto případě je to již horší s výběrem matrace tak, aby stoprocentně vyhovovala oběma z páru – přeci jen máme každý jiné preference materiálu a požadavky na tuhost matrace.

Oddělené matrace lze použít i na postel s polohovacími rošty – samozřejmě záleží i na typu matrace (pružinové nejsou vhodné na polohování). Bude se vám s nimi jednodušeji manipulovat (např. při stěhování, natahování prostěradla nebo navlékání vypraného potahu na matraci) a i praní snímatelného povlaku vám půjde víc od ruky. 

Standardním rozměrem matrace na jednolůžko je 80 × 200 cm a 90 × 200 cm. Nejvyhledávanější velikost matrací pro manželskou postel je 160 × 200 cm a 180 × 200 cm. Mnoho výrobců nabízí i atypické rozměry. 

Délka matrace by měla přesahovat ideálně o 20 až 30 cm délku člověka, který na ní spí. Optimální výška matrace je 15 cm. Samozřejmě zde platí pravidlo: čím vyšší, tím pohodlnější – a zároveň umožňuje snazší vstávání z postele. 

Potah matrace 

Pravidelné praní snímatelného potahu matrace je důležité pro celkovou hygienu postele. Věděli jste, že během spaní vypotíte až 0,5 – 1 litr potu? Potah je tak plný soli, tuků, dusíku i jiných látek, které je dobré pravidelně odstraňovat praním. Povlak matrace byste měli správně prát při teplotě 60 °C.

Pokud máte možnost vybrat si potah podle gramáže, volte raději tu vyšší. Čím vyšší gramáž, tím je potah kvalitnější a odolnější vůči protržení a poškození během používání i praní.

Základní gramáž potahů se pohybuje kolem 100 g/m², zatímco nejkvalitnější potahy můžou dosáhnout až na 300 g/m².

U dvojlůžkových matrací si ohlídejte, aby šel potah rozepnout na dvě části – v opačném případě by se vám třeba nevešel do pračky. Pokud máte problémy s inkontinencí (nebo vybíráte matraci pro dítě), zvažte pořízení nepromokavého, ovšem prodyšného materiálu. Je vám během zimních měsíců v posteli chladno? Volte termoregulační potah, který je z jedné strany letní (chladivý), a z druhé zimní (hřejivý, například s obsahem ovčího rouna).

Mezi nejpopulárnější alternativy matracových potahů patří materiál s obsahem stříbra i aloe vera, které oceníte, když se v noci hodně potíte, jste alergici nebo citliví na roztoče. Bylina aloe vera má hojivé účinky na pokožku, kterou regeneruje. Poskytuje ochranu proti bakteriím a plísním. Ionty stříbra zase chrání textilii před mikroorganismy, houbami a bakteriemi, které způsobují zápach. 

Do povědomí se čím dál víc dostává i potah z lyocellu, vyrobeného z dubové a bukové celulózy. Dokáže nasát ještě víc vlhkosti než bavlna, přitom je odolnější a pevnější. 

Věděli jste, že existují i potahy s extrakty voňavých bylin? Zatímco eukalyptus se každé ráno postará o vaše svěží probuzení, levandule má repelentní účinky, pomáhá proti stresu a snižuje krevní tlak. 

Vnitřní materiál matrace

Současný trh nabízí obrovské množství syntetických i přírodních materiálů, ze kterých jsou matrace vyrobeny. Zatímco některé matrace jsou vyrobeny pouze z jednoho typu materiálu, v jiných matracích je navrstveno hned několik různých materiálů.

 

  • Latex: Latex se řadí mezi měkčí materiál. Může být syntetický (kaučuk), nebo přírodní. Není vhodný pro lidi trpící alergií na latex. Jde o mimořádně pružný materiál s rychlou reakcí na pohyb a dlouhou životností. Kvůli zajištění dobré cirkulace vzduchu je nutné matraci uložit na vzdušný podklad.

  • Polyuretanová pěna: Matrace vyrobená z PUR pěny vás potěší svou elasticitou a zejména nízkou cenou. Najdete ji zejména v sendvičových a pružinových matracích.

  • Studená pěna: Matrace ze studené pěny (HR) disponují většími póry, které zajišťují dobrou prodyšnost materiálu, a tedy výbornou cirkulaci vzduchu. Jsou tvarově stálé a mají skvělou životnost. V porovnání s klasickou PUR pěnou jsou elastičtější a pružnější.

  • Paměťová pěna: Možná ji znáte i pod názvem „líná“ či „viscoelastická“ pěna. Dokonale se přizpůsobí křivkám vašeho těla v závislosti na jeho teplotě a vyvíjeném tlaku. Tento materiál rovnoměrně rozloží tlak těla na celý povrch matrace a udržuje ho během spánku v optimální poloze. Matrace z paměťové pěny jsou velmi vhodné pro seniory a ty, které trápí potíže s klouby.

  • Tempur: Jde o momentálně nejmodernější materiál, který byl původně vyvinutý pro NASA. Ze všech materiálů je nejpřizpůsobivější.

  • Pružiny: Pružinové matrace jsou mimořádně vzdušné a svému majiteli poskytují příjemný houpavý pocit. Lze je pořídit buďto v jednoduchém tzv. bonellovém, nebo taštičkovém provedení.

 

Lidé si jejich vlastnosti často pletou. Ačkoli taštičkové matrace jsou zpravidla pružinovými, pružinové již nemusí být taštičkovými.

Klasické pružinové matrace, na které můžete narazit i pod označením „bonellové“ matrace, jsou vyrobeny z tenčích ocelových drátů vzájemně pospojovaných do jednoho celku. Váha těla se na takovéto vnitřní konstrukci matrace rozloží po celém jejím povrchu. Pružinové matrace nejsou vhodné jako dvojmatrace. Ideální je použít pro každého partnera samostatnou matraci, aby se pohybem během spánku vzájemně nerušili. Zatímco jejich hlavní nevýhodou je nižší nosnost, potěší vás příznivou cenou a dobrým odvětráváním vlhkosti. Jsou tedy skvělou volbou na víkendové chaty. Ocení je zejména fanoušci středně tvrdých až extra tvrdých matrací.

Taštičkové matrace disponují vysokou tlakovou elasticitou. Jednoduše řečeno, perfektně kopírují nepravidelný tvar a nerovnosti lidského těla. Důležitým parametrem taštičkových matrací je hustota pružin – čím je jich víc, tím je vyšší nosnost matrace, její cena i hmotnost. V porovnání s bonellovými matracemi jsou dražší. Už základní modely taštičkových matrací obsahují zhruba dvakrát tolik pružin, jsou těžší a podle některých zdrojů se jejich životnost počítá až na desítky let. Dají se použít jako dvojmatrace, a to díky způsobu propojení jednotlivých pružin, které jsou umístěny v tzv. taštičkách připevněných vzájemně k sobě. Každá pružina tak funguje pod tlakem těla samostatně. 

Tvrdší matrace jsou nejčastěji doplněny kokosovým vláknem nebo koňskými žíněmi. Obojí zvyšuje nosnost a tvrdost matrace, a dodává jí skvělou prodyšnost. Matrace můžou být vyplněny například i vlákny agáve nebo mořskou trávou. 

Jak vybrat matraci?

Vhodnou ochranou matrace prodloužíte její životnost

Chránič matrace 

Chránič matrace není sice nezbytnou výbavou postele, nicméně vám dokáže skvěle posloužit a ušetřit nemalé náklady na předčasné pořízení nové matrace, pokud došlo k poškození té původní.

Chránič poskytuje ochranu před mechanickým poškozením a některé modely jsou vybaveny nepromokavou vrstvou. Lze pořídit chrániče matrace z různých materiálů (od přírodních po syntetické) a v rozličných velikostech. 

Vrchní matrace 

Vrchní matrace, neboli topper či přistýlka, dokáže změkčit, nebo naopak zpevnit povrch vaší matrace. Perfektně vám pomůže i se zvýšením výšky matrace například pro lepší vstávání z postele. Topper matraci chrání před poškozením, znečištěním, zápachem, proležením a měl by mít pratelný povlak. Tato ochrana matrace bývá vyrobena z různých druhů materiálu jako je latex, studená pěna či PUR pěna, a vyhotovena v několika tvrdostech – podobně jako matrace samotná. 

Jak vybrat chránič matrace?   Jak vybrat přistýlku?

Ložní prádlo není jen na parádu

Vdechněte své ložnici život prostřednictvím doplňků. Současným trendem v zařizování moderní ložnice je minimalismus. Abychom se v ložnici cítili opravdu příjemně a dokázali si zde odpočinout, neměli bychom v ní zažívat pocit stísněnosti a zahlcenosti věcmi, které nemají ve skutečnosti se spánkem nic společného. 

Ačkoli se v ložnici na doplňcích zřejmě tolik nevyřádíte jako v obývacím pokoji, který vysloveně volá po nábytku a barevných polštářích, vázičkách i suvenýrech z cest, o to důkladněji byste měli doplňky do ložnice vybírat. A o to kvalitnější by měly být. 

Ložní povlečení

Základním kamenem pro oživení interiéru ložnice je ložní prádlo. Existuje velké množství materiálů ložního povlečení. Ze současné nabídky na trhu si vybere každý podle svých preferencí a potřeb.

Při výběru povlečení si ověřte, jaký rozměr potřebujete pro svou přikrývku a polštář. Kromě standardního rozměru 140 × 200 cm lze pořídit i prodlouženou verzi povlečení či tzv. francouzské povlečení o rozměru 200 × 220 cm (jedna peřina pro dva). 

Z hlediska motivu se nabízí řada možností. Někteří spáči nedají dopustit na co nejjednodušší vzhled svého ložního prádla, a to často v minimalistické bílé nebo jiné světlé barvě, zatímco jiní oblibují pestřejší vzory. U vzorů se můžeme vydovádět i v zimních měsících, kdy si mnozí z nás zdobí své ložnice povlečením s vánočními motivy. 

 

  • Bavlněné: Bavlna je prodyšný, měkký, léty ověřený materiál, který má výborné sací schopnosti a je vhodný na celoroční použití. Lze ho prát na 60 °C a jeho hlavní nevýhodou je mačkavost.

  • DamaškovéK výrobě damašku se používá zušlechtěná bavlna. Damaškové povlečení je lesklé a hedvábné na dotek. Je ušito z tkaniny, která díky husté atlasové vazbě vytváří na povrchu látky plastický vzor. Při praní neztrácí svou barevnost a působí luxusním dojmem. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena. 

  • Saténové: Bavlněný satén je lesklá, na dotek příjemná látka s výbornými termoizolačními vlastnostmi. V létě vás ochladí a v zimě zahřeje. Umělý satén (nejčastěji vyroben z polyesteru) nepříjemně klouže a chladí. 

  • Lněné: Len je tkanina odolná vůči plísním, prachu a pylům. Přírodní, neupravená lněná vlákna mají příznivý vliv na pokožku. Len má výrazně lepší schopnost absorbovat vlhkost než bavlna a zároveň rychleji schne. 

  • Mikrovláknové: Tento syntetický materiál se podobá hedvábí, je rychleschnoucí a skvěle odvádí tělesnou vlhkost. Jde o velmi jemně tkaný polyester a patří mezi nejlevnější typy ložního prádla. 

  • Flanelové: Jedná se o bavlněný materiál, který je upraven počesáním, čímž získává příjemný hřejivý povrch. Jemnost je zapříčiněna vzniklými chloupky na jednotlivých vláknech bavlny. Toto povlečení je ideální na použití během chladných zimních měsíců. 

  • Fleecové: Fleece má výborné izolační vlastnosti, je příjemný na dotek a podobá se vlně, čímž je považován za alternativu k vlněnému materiálu. Mezi nevýhody toto typu povlečení lze uvést tendence k hromadění zápachu a žmolkování, kvůli kterému je důležitá správná údržba (praní do 40 °C). 

  • Krepové: Většinou je vyrobeno ze 100% bavlny a díky zvrásněnému povrchu jej není nutné žehlit. Nerovný povrch látky vzniká strojovým nanášením hydroxidu sodného v pruzích. Zatímco bavlněný krep je velmi příjemný na dotek, vlákna z umělých vláken bývají hrubší, a ne každému jsou příjemné. 

  • Mikroplyšové: Hebké a měkké jako plyšová hračka – tak by se dalo charakterizovat mikroplyšové povlečení. Za jeho nevýhodu lze považovat nižší prodyšnost. Tento syntetický materiál oceníte zejména během zimních měsíců, kdy vás spolehlivě zahřeje. 

  • Perkálové: Jde o bavlněný, hustě tkaný materiál, který se pro svou odolnost používá i v hotelech. Má matný, nelepivý povrch ideální pro teplejší noci. Nevýhodou může být potřeba jej žehlit a také vyšší pořizovací cena. 

Jak vybrat ložní povlečení? 

Prostěradlo 

Prostěradlo vybírejte ideálně tak, aby barevně ladilo k povlečení. Držte se rozměru matrace, aby vám z ní nesjíždělo. Na výběr máte ze dvou možností – buďto klasické plachtové, nebo natahovací s gumou. 

Nejpopulárnějším letním materiálem prostěradla je bavlněný žerzej, který příjemně chladí. Podobného chladivého efektu dosáhnete i se saténovým nebo bambusovým prostěradlem. Během zimního období v ložnici oceníte měkké a hřejivé froté prostěradlo, které je vyrobeno ze smyčkové bavlněné tkaniny. Vyzkoušet můžete také hřejivý mikroplyš a flanel. 

Kromě materiálu a rozměru byste měli mít na paměti i gramáž. Čím vyšší gramáž je, tím bude prostěradlo odolnější, pevnější a déle vám vydrží. 

Jak vybrat prostěradlo?

Přikrývka a polštář 

Přikrývky se dají v současnosti pořídit s dvojím typem náplně – přírodní (vlna, peří) a syntetické (polyester). 

Peří je osvědčená klasika, do které můžete jít, pokud nejste alergik a chce se vám do přikrývky s dlouhou životností investovat. Výborně absorbuje vlhkost a odvádí ji pryč od těla. Pokud se v případě náplně z prachového peří obáváte, měli byste vědět, že mnohé modely těchto přikrývek lze prát v pračce a sušit v sušičce. Stačí se řídit pokyny výrobce. 

Syntetickou náplň může tvořit duté, silikonizované nebo vzdušné vlákno. Duté vlákno tvoří polyesterové kuličky. Přikrývky a polštáře z tohoto materiálu jsou sice levné, ale často se v nich již po prvním vyprání dělají nepříjemné chuchvalce. Silikonizované vlákno je na svém povrchu potaženo jemnou vrstvu silikonu, díky čemu je výplň přikrývky měkčí. Vzdušné vlákno neboli tzv. mikrovlákno, je tvořeno velmi malým částicemi, které dokonale přilnou k lidskému tělu.

Jak vybrat přikrývku? 

Stále oblíbené jsou anatomické polštáře, které jsou vyrobeny ze stejných pěnových materiálů jako matrace. Tyto pěny jsou citlivé na teplo, díky čemu se přizpůsobují tvaru hlavy. Dokonalé podepření krční páteře přispívá k jejímu uvolnění. 

Nezapomínejme ani na nastávající maminky, kterým v noci uleví od nepohodlí správně vybraný kojicí polštář. Po porodu se skvěle hodí pro miminko jako bezpečné hnízdečko a zejména na podepření miminka během kojení. 

Jak vybrat polštář? 

Dobře promyšlené úložné prostory vám ušetří místo

Ložnice slouží v mnoha domácnostech také k uskladnění oblečení a dalších věcí, na které jinde není místo. Vyberte proto dostatečně velkou a praktickou šatní skříň, do které se vejde vše, co potřebujete. Myslete na to, aby skříň do ložnice zapadla jak barvou a stylem, tak i velikostí.

Při užívání pokoje by vám neměla překážet, a pokud máte ložnici menších rozměrů, měli byste se vyvarovat velkých kusů nábytku. Kromě samostatných šatních skříní jsou oblíbenou alternativou vestavěné skříně, které na první pohled působí jako součást zdi. Nebo byste raději volili něco vzdušnějšího, otevřeného? Jak je libo, i zde se nabízí možnost – otevřený úložný systém na oblečení nebo stojan. 

Na rychlé odložení propoceného či tzv. „roznošeného“ kusu oblečení vám skvěle poslouží němý sluha. Stejně tak ho využijete na pověšení čerstvě vyžehleného módního kousku či při přípravě outfitu na následující den. 

Jak vybrat šatní skříň?

I šatní skříň potřebuje doplňky

Základem každé šatní skříně jsou šatní ramínka, která udrží ve skvělé formě dámské i pánské oblečení bez rozdílu. Košile, šaty, bundy, kalhoty... nic jim není cizí. Na uložení šátků, pásků a jiných doplňků či drobností lze využít úložné boxy a košíky. Vonné sáčky se postarají o celkové provonění šatního prostoru vůní, která vás při každém otevření šatní skříně potěší. 

Oblečení, které se chystáte nenosit po delší čas, vám před moly a nečistotami ochrání obaly na oblečení, ale i vakuové pytle, které vám navíc po vysátí vzduchu vysavačem výrazně ušetří místo, neboť se vaše oblečení objemově smrskne. Tato vychytávka se nejčastěji používá u zimních bund, kabátů, ale i u přikrývek. Do ochranných boxů nezapomeňte uložit i svou sezónní obuv. 

Na decentní oddělení prostoru šatny a ložnice můžete využít stylový přenosný paraván

Menší kusy nábytku dokážou odvést skvělou práci

Komoda je skvělým úložným prostorem, pokud máte buďto málo oblečení, nebo potřebujete uložit převážně menší kusy oblečení, jako jsou třeba trička, tílka, sportovní oblečení nebo spodní prádlo. 

Do uzavřených komod se šuplíky spolehlivě uschováte nejen již zmíněné spodní prádlo, ale i plédy a ložní povlečení. Výhodou komody je možnost využití i její horní desky, na které to bude slušet dekoracím. Ať už si na ni položíte vázu s květy, šperkovnici, nebo květináč s pokojovou rostlinou, bude to působit líbivě. 

Jak vybrat komodu?

Komody je vhodné doplnit vnitřními organizéry, díky kterým budete mít o svém oblečení dokonalý přehled. To se vám může povést díky populární metodě vertikálního skládání oblečení podle japonské specialistky na úklid a organizaci domácností, Marie Kondo. 

Takto poskládané kousky oblečení lze umístit vedle sebe, a to ideálně do organizéru nebo boxu, jehož největší výhodou není jen výborný přehled, ale zejména to, že po vytáhnutí jednoho kousku oblečení se vám hromádka nezbortí jako u klasického pokládání složeného oblečení na sebe do komínků. 

Jak zorganizovat domácnost podle KonMari?

Udělejte si to v posteli hezké

Měli jste těžkou noc a moc toho nenaspali, či vás čeká náročný den v práci? Ačkoli za vás ložnice nevyřeší blížící se deadline odevzdávky v práci ani vás nevyléčí z chřipky, může vám alespoň trochu po ránu zlepšit den nebo poskytnout dostatek pohodlí, když už musíte kvůli nemoci či jiné indispozici zůstat celý den na lůžku. 

S nebesy nad postelí se budete po ránu cítit jako v pohádce Tisíc a jedna noc. Horký čaj si položíte na svůj oblíbený noční stolek, nohy promasírujete o chlupatý koberec a když budete potřebovat vyřídit pracovní e-maily, sáhnete po odkládacím stolku, díky kterému se váš laptop nebude přehřívat, vám nebudou hořet kolena a když dopracujete, ještě si něm můžete sníst třeba oběd.

Noční stolek 

Noční stolky se hodí k uchování drobností, které chcete mít rychle po ruce a báječně slouží i jako podstavce stolních lamp. Využít můžete i prostor pod postelí, kde s pomocí úložných boxů a šuplíků získáte další skladovací prostor navíc. Na vystavení menších dekorací, květin a knih se budou hodit nástěnné police

Jak vybrat noční stolek?

Pokojové rostliny

Bolí vás z displeje vašich elektronických zařízení oči? Zahleďte se na chvíli do dálky z okna nebo na odstíny zelené barvy třeba vlastní pokojové rostliny. Vaše oči se tak zklidní. Pokud za vámi občas do ložnice přicupitá vaše malé dítko či přiběhne zvědavá kočka, která jde po všem zeleném, mějte u pořizování nových pokojových rostlin raději na paměti si ohlídat, jestliže není daná pokojová rostlina jedovatá. 

Mezi jedovaté rostliny patří filodendrony, zamiokulkas, toulcovka (lopatkovec), potos, difenbachie, tchýnin jazyk, kroton, dracena, fíkus, ale i fotogenická a tolik populární monstera. 

Toxické rostliny můžou vyvolat podráždění kůže, otok jazyka a rtů, zvracení nebo způsobit křeče a potíže s polykáním potravy. Některé rostliny jsou sice samy o sobě bezpečné, ovšem jedovaté jsou jejich plody. Typickým příkladem je asparágus. 

Naopak mezi zcela bezpečné rostliny patří kapradiny, pepřinec, pilea, tilandsie, calathea, marantha, zelenec, hoya, řasokoule a oxalis.

Podtrhněte svůj vkus krásnými dekoracemi

Ložnice zpravidla neslouží jako místnost, kterou byste ukazovali návštěvám, a proto v ní dekoracemi šetřete. Vizuální zaplnění by působilo rušivým a neklidným dojmem. 

Doporučujeme vystavit pár fotek, sošek či pověsit několik málo obrazů s jednoduchými motivy. Své kouzlo má zaručeně i váza se sušenými nebo živými květy.

Večer si lze ložnici provonět a decentně prosvítit vonnou svíčkou. Do této místnosti volte spíše jemnou vůni uklidňující levandule, antidepresivního cypřiše, romantické růže nebo pačuli. Preferujte nižší dávkování – silné aroma by vám mohlo přivodit bolesti hlavy a snížit kvalitu spánku. Samozřejmě můžete namísto vonné svíčky zvolit pro provonění místnosti aroma difuzérvonný olej.  

Třešničkou na dortu celkového vzhledu pokoje je přehoz na postel, který nejenže sjednotí vzhled postele, ale i ochrání povlečení před znečištěním během dne. 

Dopřejte si kousek soukromí

Záclony zútulňují prostor a dodávají mu dávku jemnosti a elegance. Měly by příjemně doplňovat celkový vzhled místnosti. Vybírejte je tak, aby vám nepřekážely při otevírání oken, a aby byly dostatečně široké na zakrytí okenního rámu. Délka je ve vaší režii – dobře vypadají dlouhé i krátké záclony. Ložnici nádherně zjemní záclony obloukovitého tvaru. 

Závěsy poskytují o mnoho více soukromí než záclony. Do ložnice můžete nainstalovat dvojitou garnýž, na kterou umístíte záclonu i závěsy. Bude se vám tak dobře manipulovat se závěsy a tento vrstvený vzhled dodá vaší ložnici opravdový styl. 

Zatemnění místnosti přispěje ke kvalitě spánku, což je důvod, proč byste měli pouvažovat i nad roletami či žaluziemi. Zatímco rolety slouží zejména k zatemnění a zastínění místnosti, pomocí žaluzií lze nastavit nasměrování toku světla díky otáčivým lamelám.   

Jak vybrat záclony?   Jak vybrat závěsy?   Jak vybrat garnýže?

Vhodným osvětlením navodíte tu správnou atmosféru

Kromě centrálního stropního svítidla by vám v ložnici neměly chybět stolní lampy umístěné na čele postele nebo na nočních stolcích. Díky jim budete mít osvětlení vždy po ruce. Hodí se vám při čtení knihy nebo když půjdete v noci na toaletu.

Esteticky zajímavou možností jsou LED pásky umístěné třeba po obvodu rámu postele nebo za jejím čelem. Kromě klasického žlutého nebo bílého osvětlení na něm lze nastavit i barevné podsvícení, které skvěle podtrhne vaši aktuální náladu. 

V rámci osvětlení ložnice lze sáhnout po další alternativě, kterou jsou světelné řetězy. V prostoru nádherně vyniknou světýlka ve tvaru kuliček omotaných bavlněným provázkem i menších skleněných žárovek. Když vás po čase omrzí, můžete je využít v kterékoli jiné místnosti svého domova. 

Jak vybrat stolní lampu?   Jak vybrat LED osvětlení?   

Podlaha s výmalbou dotvoří celkový dojem

Podlaha 

Ložnice se užívá v porovnání s kuchyní a obývacím pokojem podstatně méně, a proto je údržba podlahy snazší. Hodí se sem dřevěné, laminátové či vinylové podlahy, ale i metrážové koberce. Zvláště pak na podlahu se často pokládá kusový koberec ve tvaru obdélníku, který přečuhuje přes postel. Naopak velmi nevhodnou je dlažba, která je chladná na pohled i dotek, a její pochozí hlučnost je vyšší. 

Jak vybrat podlahu?   Jak vybrat koberec?

Výmalba pokoje    

Ložnici sluší jemné, světlé, přírodní odstíny interiérových barev či tapet, které budou ladit se zařízením pokoje. Nejrychlejším způsobem proměny vzhledu zdí jsou samolepky na zeď

Mezi oblíbené barvy patří modrá a zelená, které vnesou do interiéru harmonii. I u nich však vybírejte spíše z tlumených odstínů. Tmavé barvy, jako jsou námořnická modř, lahvová zelená nebo hnědá, uberou prostoru světlo a opticky ho zmenší. To může na někoho působit uklidňujícím a komfortním dojmem, zatímco na jiného zase depresivně a ponuře. 

Jak vybrat interiérovou barvu?   Jak vybrat tapetu?

Inspirace k zařízení malé ložnice

Při uspořádání malého prostoru sehrává klíčovou roli světlo. Prostor naoko zvětšíte světlou barvou stěn i podlahy. Na druhou stranu byste se měli vyvarovat přehnaného používání bílé barvy, která působí příliš sterilně.

Pro pravidelný spánek lze klasickou postel nahradit kvalitní rozkládací pohovkou nebo vertikální sklápěcí postelí, která je integrována do skříně. Na první pohled se tedy zdá, že se v dané místnosti žádná postel nenachází. Když přijde čas spánku, stačí postel ze skříně vyklopit a je připravena k použití.

Díky Feng Shui se vám bude lépe spát

Chcete se probouzet plní svěžesti a večer příjemně usínat? Proměňte svou ložnici v oázu klidu díky čínskému učení Feng Shui. Správným rozmístěním nábytku i výběrem barev v ní můžete vyvážit energie tak, abyste se ve své ložnici cítili opravdu dobře a aby odpočinek v ní stál za to.

Feng Shui se oblasti ložnice dotýká v mnohých aspektech. Jde o správný výběr pokoje v rámci domu či bytu, použití pokojových rostlin a materiálů, barev, zachování partnerské duality i natočením čela postele na vhodnou světovou stranu. 

Jak zařídit ložnici podle Feng Shui?

Podobné články: