Ale i množství chovaných jedinců a jejich předpokládaný vzrůst. Do prostorné ubikace či přímo voliéry může chovatel umístit taktéž větší napájecí nádobu, stejně tak by měl učinit v případě většího množství chovaných ptáků či dle samotného opeřence – vždyť ti největší zástupci ptačího rodu by se z příliš malé napáječky jen těžko napili.
Při volbě objemu rozhoduje velikost klece
Na výběr ze dvou variant
Ve specializovaných obchodech má zákazník možnost vybrat si ze dvou typů napájecích nádobek – první variantu představuje miska, druhou napáječka lahvového typu s dávkováním.
Miska
Představuje velice levnou variantu, jak dopřát ptáčkovi doušek vody – v podstatě k tomuto účelu může posloužit jakýkoliv kalíšek, který máte k dispozici. Lepší je ovšem ta přímo určená pro opeřence, neboť je rovnou opatřena také závěsným mechanismem v podobě poutka či šroubování, díky kterému se snadno přichytí ke kleci, ideálně vedle krmítka s potravou. Misky lze sehnat v plastovém provedení a v různých barvách, ale i v mnohem odolnějším a luxusněji působícím nerez vyhotovení. Nevýhodou takovéto napáječky je snadné zanesení vody nečistotami – pírky, prachem, zrnky i trusem, což se při poletování v kleci snadno přihodí, je tedy nutné vodu často měnit a misku důkladně vymývat. Dobrým pomocníkem se může stát i stříška, kterou lze nad misku upevnit – pravděpodobnost zasažení obsahu nádobky se tak snižuje.
Lahvové napáječky
Plastové napáječky lahvového tvaru sice nevypadají tak elegantně jako klasické misky, avšak tuto svou nevýhodu hravě vykompenzují především praktičností. Lahvové napájecí nádobky totiž fungují na principu postupného uvolňování tekutiny do picího kalíšku v momentě upití obsahu, obstarají tak zásobu vody po celý den i delší časové období, kdy nemáte možnost tekutinu vyměnit či doplnit. Přes zmíněné výhody ovšem stále platí, že by se měla čerstvá voda dodávat zvířeti každý den. Velkým plusem lahvových napáječek je uzavření tekutiny uvnitř plastového či skleněného těla, díky čemuž nehrozí kontaminace nečistotami jako v případě otevřené otevřené misky. Uchycení v klecích je opět velmi jednoduché skrze závěsné poutko – přihlédnout se ale samozřejmě musí k orientaci kleci, tedy zda je spíše vertikální či horizontální, neboť pro každou variantu klece se hodí jiný typ napáječky. Voliérové napáječky lze zavěsit také volně do prostoru skrze očko situované na horní části napájecí nádoby.
Napáječky s kovovým pítkem?
Někteří chovatelé, obzvláště majitelé velkých papoušků, doporučují používat napáječky původně určené pro hlodavce – tedy s kovovou trubičkou uzavřenou kovovou kuličkou, kterou drobní savci při pití nadzvedávají zoubky. Učenlivý papoušek se totiž v mnoha případech naučí pít tak, že kuličku nadzvedává jazykem, proto se napáječka původně určená hlodavcům může směle stát i pítkem ptáků. Proč je taková napájecí nádobka výhodnější? Umisťuje se zvenčí klece, díky čemuž uvnitř klícky nepřekáží, nehrozí ani poničení měkkých, plastových částí – viz praktické kovové pítko.
Rádi tvoříte? Pak se mrkněte na náš návod Jak vyrobit krmítko pro ptáčky.
Článek dodal internetový obchod PetHome.cz.