Nejlepší fotoaparáty na natáčení videí a na focení (2024)

Podívejte se na aktuálně nejlepší fotoaparáty, se kterými kromě skvělých fotek vytvoříte i kvalitní videa. Pro profesionály, ale také běžné uživatele jsme vybrali to nejlepší od značek Sony, Panasonic, Fujifilm, Canon, Nikon a Olympus. U vybraných foťáků najdete to nejdůležitější k ostření, rozlišení, rychlosti snímání, výdrži baterie nebo ke kvalitě videa. Přečtěte si vše o silných a slabých stránkách nejlepších digitálních fotoaparátů.

Podívejte se na aktuálně nejlepší fotoaparáty, se kterými kromě skvělých fotek vytvoříte i kvalitní videa. Pro profesionály, ale také běžné uživatele jsme vybrali to nejlepší od značek Sony, Panasonic, Fujifilm, Canon, Nikon a Olympus. U vybraných foťáků najdete to nejdůležitější k ostření, rozlišení, rychlosti snímání, výdrži baterie nebo ke kvalitě videa. Přečtěte si vše o silných a slabých stránkách nejlepších digitálních fotoaparátů.

Doba čtení 12 min.
Kateřina, redakce Heureka.cz

Sony Alpha A7 IV

  • Senzor: 33 Mpx CMOS (Full Frame)

  • Stabilizace obrazu: ano

  • Sériové snímání: 10 sn./s (mech. i elek.)

  • Video: až 4K/60p (s ořezem)

  • Výdrž baterie: 580 snímků

  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti: ano

  • Hmotnost: 658 g s baterií a SD kartou

Sony Alpha A7 IV je všestranným hybridem, který ve všech ohledech převyšuje svého mimořádně populárního předchůdce – model Sony Alpha A7 III. To se ale bohužel podepsalo i na vyšší ceně nového modelu.

A7 IV nabízí jeden z nejlepších a nejspolehlivějších systémů automatického ostření (AF) na trhu. Poradí si se sportovci, s mrštnými dětmi a stejně tak i s nepředvídatelnými domácími mazlíčky – od psů přes kočky až po papoušky. A ostření na statické předměty a na obličeje je pak pro tento model samozřejmě úplnou hračkou. Ostření funguje skvěle nejen v režimu focení, ale vyniká i při natáčení videa, což nebývá vždy pravidlem.

Fotoaparát disponuje špičkovým citlivým CMOS full-frame snímačem s vysokým dynamickým rozsahem. Rozlišení fotoaparátu činí 33 megapixelů, což v dnešní době už nikoho neoslní, ale bohatě to bude stačit nejen influencerům na Instagramu, ale i profesionálním fotografům. Vysokou ostrost výsledných snímků zajišťuje pětiosá stabilizace obrazu (IBIS).

Stabilizace obrazu (IS, OIS, IBIS)

Sony se ohání rychlostí sériového snímání o 10 snímcích za sekundu, a to jak při použití mechanické závěrky, tak i té elektronické. Bohužel při focení nekomprimovaných fotografií ve formátu RAW se rychlost sesune až na chabých 6 snímků. Útěchou je snad jen zdánlivě nekonečná vyrovnávací paměť („buffer capacity“), která dovede bez přestávky „schroustat“ až 800 snímků v řadě.

Fotoaparát zvládne snímat video ve 4K/60p s určitým ořezem a v jeho nabídce nechybí ani 10bitová 4:2:2 barevná hloubka značící široké možnosti budoucích úprav vámi natočených záběrů. Zmínit musíme také baterii, která nafotí až 580 snímků.

Slabinou tohoto modelu je pro Sony bohužel relativně typický efekt „rolling shutter“, což je jisté pokřivení rychle se pohybujících objektů. Setkat se s ním můžete při natáčení videí, a především při focení za použití elektronické závěrky.

Silné stránky

+ Spolehlivé a rychlé AF
+ Takřka neomezená vyrovnávací paměť
+ Působivá kvalita fotek z 33Mpx senzoru
+ Dlouhá výdrž baterie

Slabé stránky

- Efekt „rolling shutter“

Sony Alpha A7 IV

Panasonic Lumix DC-S5 II

  • Senzor: 24,2 Mpx CMOS (Full Frame)

  • Stabilizace obrazu: ano

  • Sériové snímání: 7 sn./s (mech. s kontinuál. AF), 30 sn./s (elek.)

  • Video: až 6K/30p

  • Výdrž baterie: 370 snímků

  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti: ano

  • Hmotnost: 740 g s baterií a SD kartou

Fotoaparáty značky Panasonic si většina lidí stále úzce pojí hlavně s filmařstvím a s natáčením videí. A ačkoliv Panasonic Lumix DC-S5 II zvládá videa levou zadní, poradí si stejně tak i s focením.

Již první verze Panasonic Lumix DC-S5 si získala velkou popularitu. Full-frame senzor ve skladném těle za rozumnou cenu a navíc se stabilizací obrazu? Splněný sen většiny z nás. Fotoaparát ale držela při zemi jedna jeho slabina – nejisté a lenivé kontrastní AF.

Snímač druhé verze DC-S5 se sice může stejně jako jeho předchůdce pochlubit „jen“ 24,2 megapixely (k dispozici je ale také režim supervysokého rozlišení), ale místo výše zmíněného AF sází ve všech ohledech na lepší systém hybridního ostření s fázovou detekcí s celkem 779 AF body. Detekce a sledování subjektů je proto u nové verze rychlejší, spolehlivější a konzistentnější, a to hlavně za slabších světelných podmínek. Skromná rychlost sériového snímání pod 7 snímků za sekundu sice napovídá, že z Panasonicu se hvězda ve focení sportu nikdy nestane, ale věřte nám, při focení portrétů nebo reportáže a při natáčení víceméně jakéhokoliv typu videí, je posun v ostření skutečně znát.

Vedle ostření se dočkal změny také IBIS. Už stabilizaci prvního DC-S5 jsme neměli co vyčíst. Panasonic ale přesto neusnul na vavřínech. Nadále stabilizaci vylepšuje a nový model se tak honosí aktivním IS. Tedy IS, jehož algoritmy v pozadí potichu předvídají pohyby vás a vaší kamery, a lépe pak kompenzují jakékoliv možné chvění. Přítomná pětiosá stabilizace patří mezi ty vůbec nejlepší a Panasonic DC-S5 II je díky ní jako stvořený pro focení a natáčení z ruky – bez stativů a bez gimbalů.

Panasonic vládne videím již od dávných dob a snad každý druhý internetový kreativec, od YouTuberů po TikTokery, má ve svém arzenálu minimálně jeden. A ačkoliv DC-S5 II není vyloženě kamerou určenou jen a pouze pro natáčení, natáčení má prostě v krvi (respektive v procesoru) a jeho nabídka formátů a nastavení je natolik široká, že nad ní zaplesají i ti nejzanícenější filmaři. Panasonic dovede točit video v 6K/30p 4:2:0 10bit, a to bez ořezu. Při natáčení ve 4K pak dokonce fotoaparát není ani omezený žádným časovým limitem.

Jedinou slabinou Panasonicu je snad jen baterie. Na jedno nabití s ní nafotíte maximálně 370 snímků. První DC-S5 na tom byl se svými 440 o něco lépe. To je ale opravdu asi vše. Tělo fotoaparátu z hořčíku je skladné a odolné. Své snímky si budete moct prohlížet jak na jasném, výklopném a otočném displeji, tak i v ostrém OLED elektronickém hledáčku. Panasonic DC-S5 II je fotoaparát, který má prostě všechno.

Silné stránky

+ Nejlepší dostupný IBIS
+ Skvělý poměr ceny a výkonu
+ Široké možnosti nastavení videa

Slabé stránky

- Slabší výdrž baterie
- Nižší rozlišení senzoru

Panasonic Lumix DC-S5 II

Fujifilm X-T5

  • Senzor: 40,2 Mpx CMOS X-Trans (APS-C)

  • Stabilizace obrazu: ano

  • Sériové snímání: 15 sn./s (mech.), 20 sn./s (elek. s ořezem)

  • Video: až 6,2K/30p

  • Výdrž baterie: 580 snímků (až 740 v Economy Mode)

  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti: ano

  • Hmotnost: 557 g s baterií a SD kartou

Fujifilm X-T5 si na své full-frame soupeře vyskakuje s o něco menším 40megapixelový APS-C X-Trans 5 snímačem. Jeho dynamický rozsah je sice oproti senzorům výše zmíněného Sony a Panasonicu nepatrně pozadu, ale to snad ani nestojí za řeč. Faktem je, že Fuji momentálně vytváří ty nejlepší APS-C senzory na trhu, a navíc je doplňuje solidní pětiosou stabilizací obrazu. Výhodou menších senzorů bývá jejich vysoká rychlost a konkrétně X-T5 se může pochlubit svižným sériovým snímáním o 15 snímcích za sekundu. S takovým tempem zachytí nejen děti a domácí mazlíčky, ale například i sportovce a rychlá vozidla.

A bez čeho dalšího se při focení sportu a vozidel neobejdete? Bez automatického ostření. Fuji posouvá svůj systém AF s každým novým modelem dál a dál. V X-T5 je automatické ostření proto velice rychlé a chytré – vedle lidských tváří detekuje také zvířata a vozidla.

Značka Fujifilm má v branži skvělou reputaci. Nejen díky svým fotoaparátům (ač to platí taky), ale i proto, že se o své fotoaparáty nadále stará i po jejich vydání, a to klidně i několik let. Vydává pro ně pravidelné obsáhlé aktualizace a konstantně je zlepšuje – typicky třeba neustále pracuje na výše zmíněném ostření.

Vedle focení se X-T5 kupodivu daří i při natáčení videí. Dokonce se již řadí mezi lídry. Což je tvrzení, které bychom si před sedmi či osmi lety nedokázali ani představit. Videa z předcházejících modelů X-T1 a X-T2 totiž za moc nestála. Fujifilm X-T5 dovede interně točit detailní záběry s širokým dynamickým rozsahem až v 6,2K/30p 4:2:2 10bit kvalitě. A ve Full HD vám se svými 240 FPS dovolí natáčet až desetkrát zpomalené video. Plně otočný displej X-T4 zde ale střídá tradičnější vyklápěcí panel, jež ocení spíše fotografové než videotvůrci.

Modely od Fujifilm navíc vynikají svým unikátním retro vzhledem. Všechny ty jejich čudlíky a tlačítka ale nemají jen funkci estetickou. Jsou plně nastavitelné a pokud při focení nikam nepospícháte, moc vám jejich používání doporučujeme. O každém „cvaknutí“ totiž budete o to více přemýšlet a takováto rozvaha vašim fotkám jedině prospěje. Pokud by vám ale přece jen všechny ty knoflíky spíše překážely, můžete svou pozornost směřovat k příbuzným modelům Fujifilm X-H2 a Fujifilm X-H2S – ty jsou v ovládání přímočařejší.

Dost možná nejvýraznější výhodou tohoto fotoaparátu je ale jeho přístupnost. I začínající fotografové a tvůrci videí s ním díky přítomnosti hordy prověřených barevných profilů (simulací analogových filmů) mohou snadno dosáhnout profesionálních výsledků. A to i bez tuny času stráveného ne příliš zábavnými postprodukčními úpravami v počítači. Fujifilm je králem JPG.

Silné stránky

+ Univerzálnost – poradí si s čímkoliv
+ Nádherné barvy v JPG bez nutnosti úprav
+ Unikátní retro design
+ Vysoké rozlišení nového senzoru

Slabé stránky

- Nižší dynamický rozsah APS-C ve srovnání s full-frame senzory

Fujifilm X-T5

Canon EOS R6 Mark II

  • Senzor: 24,2 Mpx CMOS (Full Frame)

  • Stabilizace obrazu: ano

  • Sériové snímání: 12 sn./s (mech.), 40 sn./s (elek.)

  • Video: až 4K/60p

  • Výdrž baterie: 760 snímků

  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti: ano

  • Hmotnost: 670 g s baterií a SD kartou

Canon EOS R6 Mark II je menším bráchou jedné z vlajkových lodí Canonu – modelu EOS R5. I Canon se představením těchto modelů (respektive jejich předchůdců) odvážně pustil na vlnu hybridních fotoaparátů, které se ohání nejen povedenými fotkami, ale i prvotřídním videem.

Parametry R6 II jsou srovnatelné s rivaly, a to jak na straně focení, tak natáčení videa. Solidní hořčíkové tělo v sobě skrývá 24,2megapixelový full-frame CMOS snímač se spolehlivou stabilizací obrazu. Dynamický rozsah snímače a celková kvalita fotek z Canonu stojí někde na půl cesty mezi Sony A7 IV a Panasonic DC-S5 II – je tedy skvělá. Při srovnávání jednotlivých modelů se bavíme opravdu jen o drobnostech, kterých si při běžném používání nikdo ani nevšimne. Každý z těchto fotoaparátů je na svou cenu špičkový.

Automatické ostření Canonu patří k těm nejpokročilejším. Snadno rozpozná oči, obličej a ruce vámi focených a natáčených osob. Fotoaparát má naučených dokonce i pár tvorů ze zvířecí říše. I při focení v maximální rychlosti, která dělá s elektrickou závěrkou impozantních 40 snímků za sekundu, maká AF na nejvyšší obrátky a detekovaného subjektu se drží zuby nehty. Canon EOS R6 II proto můžeme bez jakýchkoliv výčitek označit za jednoho z nejlepších „střelců“ rychlého pohybu a za jednu z nejlepších bezzrcadlovek na focení sportu

Co se videa týče, ani zde Canon nekulhá za konkurencí a drží se vrcholu. Čeká na vás 4K/60p 10 bit 4:2:2 bez ořezu, tedy ostré a detailní video s přirozeným barevným odstínem. A zatímco první verzi Canon EOS R6 negativně poznamenalo časté zahřívání, u druhé verze již Canon tento otravný nedostatek napravil.

Silné stránky

+ Spolehlivé AF
+ Ergonomické tělo
+ Rychlost sériového snímaní

Slabé stránky

- Subjektivně docela otřepaný design

Canon EOS R6 Mark II

Nikon Z6 II

  • Senzor: 24,5 Mpx CMOS (Full Frame)

  • Stabilizace obrazu: ano

  • Sériové snímání: 14 sn./s (mech. i elek.)

  • Video: až 4K/30p

  • Výdrž baterie: 410 snímků

  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti: ano

  • Hmotnost: 705 g s baterií a SD kartou

Nikon Z6 II je nenápadným nástupcem první full-framové bezzrcadlovky od Nikonu – modelu Nikon Z6 a jejího většího sourozence Nikon Z7. Na fanoušky Nikonu v novém provedení čeká kvalitní full-frame CMOS senzor s rozlišením 24,5 megapixelu doplněný o stabilizaci obrazu. Co se dynamického rozsahu a množství šumu týče, je tento snímač srovnatelný s ostatními kousky v tomto žebříčku a dostačovat bude jak běžným uživatelům, tak i velké většině profesionálů.

Automatické ostření zde není tak hodnověrné jako třeba u Sony nebo u Canonu, ale i tak se ve většině případů nakonec strefí, najde vámi hledaný subjekt a zaostří na něj. Pokud jste zvyklí na focení se staršími fotoaparáty, pak vám bude tento systém AF připadat pomalu zázračný. Pokud jste ale zvyklí na současné konkurenční modely, bude vás přechod na Nikon v tomto ohledu možná i trochu mrzet.

Nikon Z6 II disponuje možností točit video ve 4K/60p (dost možná ale kvůli tomu budete muset nejdříve aktualizovat výchozí firmware). Oproti jiným modelům v tomto žebříčku postrádá Nikon podporu 10bitového videa bez externího rekordéru. Záběry jsou ale i tak pro běžného uživatele dostatečně ostré a na náš vkus možná až přespříliš kontrastní.

Nikon Z6 II je schopné zařízení, které v ničem příliš nevyniká, ale zároveň ani v ničem výrazně nezaostává. Máte-li již s Nikonem svou historii a hledáte-li nového parťáka, není moc nad čím přemýšlet – se Z6 II nešlápnete vedle.

Silné stránky

+ Výtečný senzor

Slabé stránky

- Méně spolehlivé AF než konkurence
- Chybějící podpora 10bit videa

Nikon Z6 II

Olympus OM-1 OM SYSTEM

  • Senzor: 20 Mpx Stacked CMOS (M4/3)

  • Stabilizace obrazu: ano

  • Sériové snímání: 10 sn./s (za urč. podm. až 120 sn./s)

  • Video: až 4K/60p

  • Výdrž baterie: 520 snímků

  • Utěsnění proti prachu a vlhkosti: ano

  • Hmotnost: 599 g s baterií a SD kartou

Přijde vám, že systém Micro 4/3 postupně vymírá a kompaktních fotoaparátů s takto malým senzorem už mnoho nevychází? Máte pravdu. Sem tam se ale v obchodech nějaká nová tvář objeví a Olympus OM-1 je jednou z nich. Je to první bezzrcadlovka společnosti OM Digital Solutions. Společnosti, která nedávno pohltila legendárního výrobce fotoaparátů Olympus. A je to tudíž dost možná i vůbec poslední fotoaparát, který kdy ponese název Olympus.

OM-1 vyniká svou bytelností a rychlostí sériového snímání. Hodí se díky tomu na focení divokých zvířat v přírodě a například i na focení sportu, a to fakticky za jakýchkoliv podmínek (za deště, za mrazu atd.).

Skládaný BSI CMOS snímač s rozlišením 20 megapixelů se s ohledem na svou velikost (respektive malost) nemůže rovnat s žádným jiným fotoaparátem v tomto článku. Jeho dynamický rozsah je znatelně nižší a při vyšším nastavení ISO trpí focené snímky vysokým množstvím šumu. Při nižších ISO a při dobrých světelných podmínkách ale dokáže OM-1 vykouzlit nádherné fotky.

Automatické ostření je ve srovnání s konkurencí pozadu. Zvlášť, budete-li se snažit zaostřit na cokoliv jiného než na lidský obličej. Nastavení AF, aby fungovalo alespoň z části tak, jak si přejete, není také zrovna nejsnazší. Olympus, respektive OM Digital Solutions, mají tedy na čem pracovat. Doporučili bychom vám proto držet se AFS – automatického ostření se zaměřením na jeden bod. AFC (kontinuální ostření) bychom až na výjimky nechali být.

Silnou stránkou fotoaparátu OM-1 jsou jeho video dovednosti. Stejně jako velká většina předcházejících Olympusů totiž má i tento naprosto špičkovou stabilizaci obrazu. Lepší disponuje snad jen Panasonic. OM-1 dovede snímat video v rozlišení 4K a v 10bitovém režimu dokáže zachytit na tak malý senzor až neuvěřitelné množství detailů. Video v 8bitovém režimu má ale kvalitu již na první pohled evidentně nižší. Fotoaparát i zde, stejně jako při focení, bohužel trpí na nelogické a neintuitivní uspořádání menu. Před jeho používáním se tak budete muset obrnit trpělivostí a dostatečným množstvím času pro řádné prostudování a zapamatování si obsahu manuálu.

Dobré je ještě zmínit výhodu celého systému Micro 4/3, a to přístup ke stovkám kvalitních, levných a skladných M4/3 objektivů – nejen od Olympusu, ale například i od Panasonicu.

Silné stránky

+ Bytelné tělo
+ Vysoká rychlost sériového snímání
+ Solidní stabilizace obrazu

Slabé stránky

- Malý senzor a jeho slabší dynamický rozsah
- Horší systém AF
- Nepřehledné menu

Olympus OM-1

Další top fotoaparáty, které stojí za zmínku

Pokud hledáte fotoaparát, který bude stát méně jak ty výše uvedené (50 až 60 tisíc korun), odkázali bychom vás například na minimalistický fotoaparát s perfektním automatickým ostřením Sony Alpha A7C, na jeden z nejlevnějších full-framů vůbec Nikon Z5, nebo třeba na předchůdce výše zmíněného Panasonicu, tedy Panasonic Lumix DC-S5. Ve videu sice Z5 zrovna neexceluje, ale fotí stejně dobře jako kterýkoliv jiný model, který jsme tu zmínili. A DC-S5 možná nemá nejlepší systém automatického ostření, ale průměrného uživatele to v práci příliš zatěžovat nebude.

Mimo hlavní proud populárních bezzrcadlovek stojí malinký Fujifilm X100V s fixním 35mm objektivem – jeden z nejkrásnějších fotoaparátů, na které v obchodech narazíte. Kromě toho, že dobře vypadá (což mimochodem nepodceňujte, protože ošklivý těžký fotoaparát s sebou často nebudete chtít vůbec tahat), se pyšní stejným snímačem jako Fujifilm X-T4 a má tedy výtečnou kvalitu obrazu. Na zařízení, které se vám vejde do kapsy u bundy, více než úctyhodné.

Smutníte, protože jsme kompletně a zcela zapomněli na zrcadlovky? Nezapomněli! Jen si myslíme, že ve srovnání s bezzrcadlovkami už prostě v dnešní době nemají mnoho co nabídnout. Abychom vás ale nezklamali, nebo spíše nenaštvali, můžeme vám doporučit například Nikon D780. Zrcadlovku, která si půjčila spoustu pokročilých funkcí od moderních bezzrcadlovek a naskládala na ně svou nekonečnou výdrž baterie a solidní tělo, které se ničeho nezalekne a které přežije i nějaký ten pád.

Nejlepší fotoaparát pro začátečníka

Neomezený rozpočet aneb kam dál

Není vám žádný z výše doporučených modelů dost dobrý a potřebujete pro svou práci něco ještě o třídu výkonnějšího? 

Je například docela možné, že vaše komerční tvorba stojí na výšce rozlišení. V takovém případě bychom vaši pozornost směřovali například k modelům Canon EOS R5Sony Alpha A1Sony Alpha A7R V nebo Nikon Z9. Ohromí vás totiž svými full-frame senzory s rozlišením přesahujícím 45 megapixelů a také tím, že dokáží snímat video v rozlišení 8K

Ani 45 megapixelů vám není dost? Pak je na čase opustit vody full-frame a vrhnout se na fotoaparáty středního formátu. Zde můžeme doporučit například Fujifilm GFX 100S anebo jeden ze „svatých grálů“ současného focení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Hasselblad X2D 100C. Ale to už se opravdu pohybujeme v závratných částkách přesahujících 150 tisíc korun (bez objektivů a bez příslušenství).

Jak vybrat digitální fotoaparát?

Fotoaparáty s full-frame senzory

Fotoaparáty s full-frame senzory

  • 386 produktů

Fotoaparáty s full-frame senzory
Fotoaparáty s APS-C senzory

Fotoaparáty s APS-C senzory

  • 386 produktů

Fotoaparáty s APS-C senzory
Fotoaparáty s M4/3 senzory

Fotoaparáty s M4/3 senzory

  • 386 produktů

Fotoaparáty s M4/3 senzory
Mohlo by vás zajímat: