Krátkodobá hnojiva použijte v případě, kdy potřebujete trávníku dodat živiny rychle a zároveň vám nevadí nutnost časté aplikace. Takové hnojivo pak totiž musíte užívat v extrémních případech až 15× za sezonu, a proto vás tento způsob bude stát mnohem více času. Další nevýhodu představuje nárazový růst trávy. Ten může nastat v případě, že se hnojivo rozpustí rychle, a tím pádem vyroste rychle a nesouměrně i tráva.
Dlouhodobá hnojiva jsou naopak určena pro kontinuální a dlouhodobou údržbu trávníku. Takové hnojivo vás zaměstná pouze 2×, nebo 3× za sezonu, čímž vám ušetří spoustu času. Uvolňuje se postupně a má přesně vyvážený obsah živin. Aplikace dlouhodobého hnojiva navíc prakticky eliminuje možnost spálení trávníku. Informaci o tom, jak dlouho se hnojivo rozpouští, najdete vždy na obalu výrobku. Pozornost věnujte také velikosti granulí, aby se hnojivo dostalo i ke kořínkům těch nejhustějších míst.
Za zmínku stojí rovněž tzv. celoroční hnojivo. To ale ze své podstaty rozhodně není vhodné pro každý trávník. V první řadě je důležité, aby byl kořenový systém hluboký alespoň cca 15 cm. V takovém případě totiž nehrozí, že se hnojivo dostane pod dosah kořenů. Zároveň není vhodné v takto ošetřeném trávníku provádět vertikutaci a jiné operace, které by mohly narušit celistvost granulí, a tak jednorázově uvolnit všechny účinné látky. V praxi proto celoroční hnojivo zvažte pouze na místa, kde nemáte čas, nebo se nechcete trávníku tolik věnovat.